Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Haluk ÜNCEL: Akaydın'ın koyunu sonra çıkar oyunu

Giriş Tarihi: 3.8.2013

"…Seçimler yapıldı, Akaydın başkan seçildi… İlk icraatını, da eski dönemin borçlarını açıkladığı bir basın toplantısıyla gerçekleştirdi… Borçlardan bahsetti..
Peki, Sayın Akaydın; dile getirdiğiniz borçlar arasında, Santral Mahallesi'yle ilgili kesinleşmiş 66 milyon TL Vakıflar borcu olduğunu bilmiyor muydunuz?
Tabiî ki biliyordunuz… Ve bile, bile sembolik tapuları dağıttınız… Gelinen nokta, bana dünkü yazımda alıntılar yaptığım Ali Saydam'ın "Bahane üretme konusunda bu zihniyetin sergilediği performansı kimseler aşamaz zaten." cümlesini bir kez daha hatırlattı… Santral Mahallesi için de, bahane hazırdı ve para yok edebiyatı geçerli kılındı…"
Yukarıdaki satırlar 25 Nisan 2011 tarihinde yazımdan bir bölüm… "Ve 29 Şubat 2012, yani üç gün önce hemen hemen tüm medyada yer alan bir haber. Başlıklar da benzer "Akaydın'dan tapu müjdesi"… Büyükşehir Belediye Başkanı Santral Mahallesi'ne gidip vatandaşlarla bir toplantı yapmış işte o toplantıda Akaydın'ın söyledikleri içinde en önemli bölüm; …Akaydın, "Ama halk ne istiyorsa onu yapacağım. Sözüm söz. Şu anda Kıymet Takdir Komisyonu çalışmaları a��amasındayız.
Yazın da planlar meclise sunulacak. Umduğumuz şekilde planlar Meclis'ten geçerse 2013 yılının başında size yılbaşı hediyesi olarak tapularınızı vereceğim. Yasaların dışına çıkılmamak şartıyla vatandaşa verilebilecek her şey verilecek."
Ne diyor Büyükşehir Belediye Başkanı, "Şu anda Kıymet Takdir Komisyonu çalışmaları aşamasındayız"… Bu ne demektir biliyor musunuz?
Hani 25 Nisan 2011 tarihindeki yazımda belirttiğim, Büyükşehir'in Santral Mahallesi için Vakıflara kesinleşmiş 66 milyon TL borcu var ya, işte o paranın bölge insanın cebinden çıkmasıdır. Kıymet Takdir Komisyonu çalışmalarını bitirince bir bedel belirleyecek ve bu bedeli de o yerlerde oturanlara bildirecek.
Vatandaştan yıllar önce ödediği para bir kez daha istenecek.
Vereni de olabilir, veremeyeni de… Akaydın'da " Bakın müstakil tapu sözümü tuttum. İşte size müstakil tapularınız" diyecek.
Ama neyin karşılığında; Kıymet Takdir Komisyonu'nun biçtiği bedelin karşılığında… Şu anda gidişat budur."
Bu yazı da 2 Mart 2012 tarihinde yazıldı… Şimdi gelinen en son nokta ne biliyor musunuz? Hani şu Akaydın'ın Kıymet Takdir Komisyonu'nun belirleyeceği bedel olarak belirttiği ücret var ya; Santral ve Kepezaltı Mahallesi sakinlerinin tapu karşılığı cebinden çıkacak.. Ortalama, şu anki bedelle 26 bin lira eski para ile 26 milyar… Üstelik 1000'den fazla vatandaşta hak sahibi olamayacak.
Akaydın bunu yaklaşık bir ay önce katıldığı bir televizyon programında da, açıklayarak resmileştirdi. O zaman 66 milyon olan borç da, 70 milyonu geçmiş vaziyette… Akaydın, Santral ve Kepezaltı Mahalleri ile ilgili olarak vatandaşları kandırıyor dediğimizde ne kadar haklı olduğumuz tescillendi.
Ne yazık ki, olan yine bu bölgenin insanlarına olmak üzere… Son söz; Akaydın'ın koyunu sonra çıkar oyunu…

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Haluk ÜNCEL: Akaydın'ın koyunu sonra çıkar oyunu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN