Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Herkesi çok şaşırttı

Giriş Tarihi: 4.8.2013

Hepatit B, Hepatit C ve lösemi hastalıklarını yenen Özden Medical Park Antalya Hastanesi'nde böbrek nakli olup diyalizden kurtuldu

Bugüne kadar Hepatit B, Hepatit C ve lösemi hastalıklarını yenen ve 20 yıldır diyaliz tedavisi gören 35 yaşındaki Oktay Özden'e, Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Organ Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alper Demirbaş ve ekibi tarafından gerçekleştirilen operasyonla, annesinin böbreği nakledildi. Özden, "Hayatımı resetledim. Şimdi gönlümce patates kızartması yiyip kana kana su içeceğim" dedi. 20 yıl diyaliz tedavisi gören, bu süreçte başta lösemi olmak üzere Hepatit B ve Hepatit C hastalıklarıyla da mücadele eden Oktay Özden'in yapılan son kontrollerinde lösemi ve hepatit bulgusuna rastlamayınca böbrek nakli olmasının önünde herhangi bir engel kalmadı.

BÖBREĞİNİ VERDİ

Oğlunun yıllar içinde gözünün önünde erimesine seyirci kalmak zorunda kalan 60 yaşındaki Müfide Özden, böbrek nakli konusunda herhangi bir engel kalmayınca, seve seve bir böbreğini oğluna vermeyi kabul etti. Önceki gün Antalya'daki Medical Park Hastanesi Organ Nakli Merkezi'nde yapılan operasyonla anneden alınan böbreğin nakledildiği Oktay Özden, sağlığına kavuştu.

BOL BOL SU İÇMEK

Hayatını resetlediğini söyleyen Oktay Özden ise sağlığına uzun aradan sonra kavuşmuş olmaktan dolayı çok mutlu olduğunu söyledi. Tedavi boyunca moralini çok yüksek tuttuğunu ve bunun faydasını gördüğünü söyleyen Özden, "Bundan sonra sağlıklı bir insan olarak yaşayacağım. İlk yapmak istediğim şey bol bol su içerek patates kızartması yemek. Bunları hastalığımdan dolayı hiçbir zaman tam olarak gerçekleştiremedim" dedi.

4 ciddi hastalığı yendi
Operasyonu gerçekleştiren Medical Park Hastanesi Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Alper Demirbaş, hastasının biyolojik testlerde lösemi ve hepatit virüsünün taşımadığını tespit ettikten sonra nakle karar verildiğini söyledi. Organ naklinin diyalize hiç girmeden yapılmasının en doğrusu olduğunu söyleyen Prof. Dr. Demirbaş, "Ancak hastamızda bu mümkün olmadı. Çünkü lösemi hastasının nakil olması mümkün değil. Bu nedenle Oktay önemli bir hastamız konumunda. 4 önemli hastalığı yenerek bizi de şaşırttı. Yaptığım araştırmada böyle bir kayıt görmedim. Bu nedenle Oktay dünya da bir ilk olarak örnek teşkil ediyor" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Herkesi çok şaşırttı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN