Meyvelere patent başvurusu yapıldı

Giriş Tarihi: 5.8.2013
Antalya'nın Alanya Ziraat Odası, ilçede yetişen bir muz çeşidi olan 'Alanya azmanı', 'yeni dünya' ve avokadonun 'has' çeşidine 'coğrafi işaret' tescil belgesi almak için Türk Patent Enstitüsü'ne başvurdu. Alanya Ziraat Odası Başkanı Turgut Musluoğlu, Alanya'da tropikal meyve çeşitlerinin yetiştirilebildiğini göstermek amacıyla kurdukları Tropikal Meyve Üretim İstasyonu'nda bugüne kadar 24 çeşit tropikal meyvenin adaptasyonunu sağladıklarını söyledi.

İLÇEYE ÖZGÜ
Geleneksel meyve türlerini de gözardı etmediklerini belirten Musluoğlu, tropikal meyve türleri arasında Kamkat, Papaya, Dragon Fruit (Ejder meyvesi), Custard Apple (Hint ayvası), Longon (Kedi gözü), Mangis, Goji Beri, Salak Pondoh, Star Fruit, Jambu Bangkok, Jambu Bıjı ve Rambutan Rapiah'ın yer aldığını dile getirerek yöresel meyve çeşitlerinden 'Alanya dilimi' adlı portakal, 'Yusufcik' adlı mandalina ve kırmızı limon yetiştiriciliğine de önem verdiklerini anlattı.

TROPİK İKLİM
İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Rüzgar ise Alanya'nın her türlü tropik ürünün yetiştirilmesine uygun bir iklime sahip olduğuna işaret ederek şunları söyledi: "Alanya'da sahilden 45 kilometre içeriye kadar tropik ürün yetiştiriliyor. Muz ve avokadoda büyük başarı elde edildi."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Meyvelere patent başvurusu yapıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN