Yat Lİmanı'nda kafalar karıştı

Yat Limanı'nda işletme devri söylentisi tartışma yarattı. DTO'nun işletmeyi almasını önerdiği yatçılar, istenen kiranın 1 milyon lira olduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 5.8.2013
Büyükşehir Belediyesi tarafından Ulaşım A.Ş'ye kiralanan Yat Limanı'nda, tekne yanaştırma hizmetlerinde işletme devri olacağı söylentisi gündeme bomba gibi düştü. Tekne yanaştırma hizmetleri son olarak Ulaşım A.Ş. tarafından Kaleiçi Yatırım şirketine verilmişti. Yeni bir devir söylemi, yatçıları tedirgin etti.

HERKESTEN FARKLI SES

Deniz Ticaret Odası, bu hizmetin Kaleiçi Yelkenli ve Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi'ne devredilmesi gerektiğini savundu. Ancak istenen yüksek kira bedeli nedeniyle kooperatifin yat limanının işletmesinin önünün kapandığı öne sürüldü. Yat Limanı işletmesini yıllık 150 bin lira karşılığında Büyükşehir Belediyesi'nden kiralayan Ulaşım A.Ş'nin 1 milyon lira kira bedeli istediği iddia edildi. Ulaşım A.Ş. ise tekne yanaştırma hizmetlerinde işletmenin üçüncü bir firmaya devrinin söz konusu olmadığını açıkladı ve tüm iddiaları yalanladı.

BAŞKAN AÇIKLADI

Tartışmanın fitilini, Deniz Ticaret Odası (DTO) Başkanı İnanç Kendiroğlu ateşledi. Büyükşehir Belediyesi'nin Yat Limanı işletmesini oldu bittiye getirerek Ulaşım A.Ş'ye verdiğini söyleyen Kendiroğlu, "Ardından Ulaşım A.Ş. de bir şirkete kiraladı. Şimdi yeniden devredilmesinin söz konusu olduğunu öğrendik" dedi. Konuyla ilgili yatçıların tedirgin olduğunu ifade eden Kendiroğlu, "Yat Limanı'nda işletmeyi yatçılar kooperatifi kendisi yapmalı. Biz de DTO olarak böyle bir girişime elimizden gelen desteği veririz" dedi.

1 MİLYON LİRA TALEP EDİLİYOR

Yat İşletmeleri İhtisas Komisyonu Başkanı ve DTO Meclis Başkan Yardımcısı Oğuz Şahin ise kooperatifin işletmeyi alabileceğini belirterek, Yat Limanı işletmesini yıllık 150 bin lira karşılığında Büyükşehir Belediyesi'nden kiralayan Ulaşım A.Ş'nin yatçılara anlayışlı davranması gerektiğini söyledi. Şahin, "Kaleiçi yat limanı daha önce zaten onların malıydı. Orasının hakkı bizim yatçılarımızda. Ancak bir milyon liranın üzerinde yıllık ücret talep ediliyor. Bu mümkün olan bir para değil. Yatçılarımız bu parayı ödeyemez. Bağlama parası gibi normal giderlerini karşılayacak normal bir tutarda almak istiyorlar" diye konuştu.

HEPSİ YALAN

Ulaşım A.Ş. ise devir çalışmalarını yalanladı. Ulaşım A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Yıldırım, "Böyle bir düşüncemiz olmadı. Hepsi yalan. Bu konuyla ilgili ne bir görüşme var, ne de bir başvuru var" diye konuştu. Tekne yanaştırma hizmetleri işletmesini yapan firmanın, işletmeyi devretme gibi bir hakkının da olmadığını anlatan Yıldırım, "Üçüncü şahsa devretme gibi bir hak yok. Zaten işletmede ticari sicilin değiştirilmesi bile kontratın iptaline neden olur. Mevcut hak sahibi, ortaklık yapısını değiştirmek istese bizden onay almak lazım" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yat Lİmanı'nda kafalar karıştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN