Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gülde umut 2014'te

Gül endüstri bitkisi ilan edilsin, bu çerçeve teşvik verilsin" içerikli rapora Bakanlıktan cevap geldi

Giriş Tarihi: 7.8.2013
GIda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı'nın (BAKA) hazırladığı 'Gül Teşvik Raporu'na cevap verdi. Bakanlık, "Gül Çiçeği'nin Endüstri Bitkisi olması yönündeki destekleme önerileriniz bir sonraki çalışmada (- 2014 yılı) değerlendirilecektir" dedi.

RAPORDA NE VAR

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı Gül Endüstrisi paydaşları ile bilimi de bir araya getirerek Kozmetik Kalite Laboratuvarı kurulması için çaba göstereceğini ilan etti. Bu bağlamda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na rapor sunan BAKA, Koz
metik Hammadde ve Ürün Araştırma- Geliştirme ve Kalite Kontrol Merkezi'nin Isparta endüstrisi için taşıdığı hayati öneme dikkat çekti.

NE KAZANILACAK

Gül çiçeğinin 'Endüstri Bitkisi' olarak değerlendirilmesi halinde, Mazot Destekleme Tutarı (TL/ Dekar) 7 TL olacak. Mevcut 'Süs Bitkisi Sistemi'nde bu destek sadece 2.9 TL. Gübre desteği de Dekar başına 4 TL'den 7 TL'ye yükselecek. Şu an Gül Çiçeği 'Süs Bitkisi' olarak değerlendirildiği için Isparta, bu desteklerden faydalanamıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gülde umut 2014'te
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN