Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hem tedavi oldular hem iş buldular

Giriş Tarihi: 8.8.2013

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde tedavi gören 15'e yakın hasta tedavilerinin tamamlanmasının ardından üniversitede işe yerleşti

Türkiye'nin her yerinden binlerce hastayı sağlığına kavuşturan Akdeniz Üniversitesi Hastanesi, aynı zamanda tedavi olan birçok hastaya da iş kapısı oldu. Farklı sağlık sorunları nedeniyle hastaneye başvuran 15'e yakın kişi, tedavilerinin tamamlanmasının ardından üniversitede işe yerleşti.

EVRAK TAŞIYOR

Akdeniz Üniversitesi'nde çalışmaya başlayan hastalar arasında tüm Türkiye'nin yakından tanıdığı kişiler de bulunuyor. Bunlardan birisi de Türkiye'nin ilk yüz nakillisi 20 yaşındaki Uğur Acar. 21 Ocak 2012'de yüz nakli olarak tıp tarihine geçen Acar, nakilden146 gün sonra üniversitede sözleşmeli personel olarak işe başladı. Acar, Rektörlük ile hastane arasında evrak getirip götürüyor.

YÜZÜYLE KIZI AYNI İŞYERİNDE

Uğur Acar'a yüzü nakledilen 39 yaşındaki Ahmet Kaya'nın kızı Leyla Kahveci de babasının yüzünü taşıyan Acar'la aynı yerde çalışıyor. Geçtiğimiz yıl üniversitede işe başlayan 21 yaşındaki Kahveci, Sağlık Kültür Spor Dairesi Başkanlığı'nda (MEDİ- KO) sekreter olarak görev yapıyor. 8 Ağustos 2011 tarihinde dünyada kadavradan ilk rahim nakli yapılan Derya Sert'in eşi Mustafa Sert de Nisan ayında Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Sağlık Vakfı tarafından sözleşmeli olarak işe alındı. Eşiyle birlikte tedavi için Antalya'ya yerleşen Mustafa Sert, hastanede güvenlik görevlisi olarak çalışıyor.

OĞLU İÇİN GELDİ, ÇALIŞANI OLDU

Ordu'da yaşayan Erdem Baş (30), böbrek hastası 1.5 yaşındaki oğlu Berk'in tedavisi için geçtiğimiz yıl Antalya'ya geldi. Erdem Baş'tan alınan 200 gramlık böbrek oğluna nakledildi. Oğlunun kontrolleri için Antalya'da kalmak zorunda olan Erdem Baş da Üniversite Hastanesi'nde işe alındı.

ÖNCE TEDAVİ SONRA İŞ

Antalya'da yaşayan 32 yaşındaki Veli Kuşçu ise, 2004 yılında kadavradan böbrek nakli oldu. Böbrek yetmezliği nedeniyle 18 yıl diyalize giren Kuşçu, sağlığına kavuştuktan sonra üniversitede işe girdi. Acil hasta asansöründe görev yapan Veli Kuşçu, "Burada hem düzenli olarak kontrollerimi yaptırıyorum hem de ailemi geçindiriyorum" diyor.

'BU ÜNİVERSİTEYE HAYATIMI BORÇLUYUM'
Trafik kazasında hayatını kaybeden İngiliz turistin böbreğiyle sağlığına kavuşan ve nakil olduktan 4 ay sonra Akdeniz Üniversitesi'nde işe başlayan 2 çocuk annesi Meryem Kuşpınar (43) da, tedavi gördüğü üniversitede 14 yıldır çalışıyor. Atatürk Konferans Salonu'nda (AKS) görev yapan Kuşpınar, hayatını Akdeniz Üniversitesi'ne borçlu olduğunu söylüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hem tedavi oldular hem iş buldular
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN