Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kansere karşı bitkisel üretim

Giriş Tarihi: 9.8.2013

Burdur'da Lisinia Doğa ve Anti Kanser Projesi kapsamında, 'Sıfır Kimyasallı Bitkisel Üretim Projesi' hayata geçirildi

Burdur'da bir süre önce başlatılan ve oldukça verimli sonuçlar alınan Lisinia Doğa ve Anti Kanser Projesi kapsamında, yeni bir çalışma imza atıldı. Çalışma kapsamında 'Sıfır Kimyasallı Bitkisel Üretim Projesi' hayata geçirildi

30 DEKARDA EKİM

Karakent köyü yakınlarında hayata geçirilen Lisinia Doğa ve Anti Kanser Projesi kapsamında 30 dekarlık alana kavun, karpuz, domates, patlıcan ve biber gibi ürünler ekilerek, hiçbir kimyasal kullanılmadan üretim yapıldı. Elde edilen ürünler proje alanını ziyaret edenlere sunularak, günümüzde de kimyasal kullanılmadan tarım yapılabileceğine dikkat çekildi. Lisinia Doğa ve Anti Kanser Projesi sorumlusu veteriner hekim Öztürk Sarıca, her geçen gün doğanın, suyun ve havanın kirletildiğini ve tüketildiğini söyledi. Toprağın tarımsal üretim sırasında kimyasal kullanılarak kirletilmesinin kendisini çok üzdüğünü belirten Sarıca, bu kirliliğin çeşitli hastalıklara yol açtığını vurguladı.

20-30 YIL ÖNCESİ
İnsanlara, kimyasal kullanmadan da tarımsal üretim yapılabileceğini göstermek istediklerini, bu nedenle 'Sıfır Kimyasallı Bitkisel Üretim Projesi'ni hayata geçirdiklerini anlatan Sarıca, "Olmaz yapamazsınız denilen, sıfır kimyasallı bitkisel üretimi gerçekleştirdik. 20-30 yıl önce ülkemizdeki üretimlerin büyük kısmı böyleydi. Proje olarak uyguladığımız tek yöntem, dedelerden ninelerden kalma tohumlarla hayvan gübresi dışında hiçbir şey kullanmadan yapılan bitkisel üretimdir" diye konuştu.

ORJİNAL KOKUSU VAR
Sıfır kimyasalla yetişen eğri sarı karpuzların, pembe domateslerin, bazen acı bazen tatlı biberlerin ve çocukluğunun kokusu olan kavunların kendisine umut verdiğini kaydeden Sarıca, ürünlerin şekillerinin, renklerinin, büyüklüklerinin birbirini tutmadığını zaten sağlıklı üretimin de böyle olması gerektiğini söyledi. Sarıca, "Biz bu projeyle insanlara kimyasalsız sağlıklı ürünler yetiştirilebileceğini göstererek anlatmayı hedeflemiştik. Yetiştirdiğimiz ürünlerle bunu başardığımıza inanıyoruz"dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kansere karşı bitkisel üretim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN