Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kente niyet yaylaya kısmet

Bayram bereketi otelleri doldurdu ama esnafı güldürmedi. Yerli turist otelden çıkmadı. Antalyalılar da yaylalara koştu

Giriş Tarihi: 11.8.2013
Antalya'da bayram bereketi yaşandı. Ramazan Bayramı'nda yerli turistin ilk tercihi yine Antalya oldu. Yaz sezonunun devam etmesi nedeniyle zaten yabancı turist sayısının yüksek olduğu Antalya'da, bayram dönemiyle oteller tamamen doldu. Ancak bayram hareketi kent merkezinde esnafa yansımadı. Yerli turistler, otelleri paylaştıkları yabancı turistlere uyup, her şey dahilin sınırlarını zorladı ve otel odalarından çıkmadı. Esnaf, bayramdan beklediği hareketi bulamadı.

İÇ HATLARDA YOĞUNLUK
Antalya Havalimanı İç Hatlar Terminali'nde Ağustos ayında bayram yoğunluğu yaşandı. Bayramı bir hafta uzatan yerli turistler geliş tarihi olarak 1-2 Ağustos'u seçerken, en büyük yoğunluk ise Ramazan Bayramı'nın başlamasıyla yaşandı. 7 Ağustos tarihinde gelengiden uçak sayısı 147 oldu. Bu tarihte 77 Antalya'ya uçak indi.

10 AĞUSTOS DÖNÜŞ ZAMANI

2 Ağustos ise Antalya'ya inen 70 uçak ile en yoğun hareketin yaşandığı ikinci gün oldu. Sadece THY, iç ve dış hatlarda 40 olan seferlerine, 8 ek sefer koydu. Bayram döneminde THY ile gelen yolcu sayısı günlük 15 bine ulaştı. Giden uçak sayısı ise dönüş tarihinin başladığı 10 Ağustos tarihinde zirve yaptı.

OTEL DOLULUKLARI YÜZDE 100

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Sururi Çorabatır, bayram döneminde Antalya'da dolulukların yüzde 100'e ulaştığını söyledi. Çorabatır, "Bayramın yaz dönemine gelmesi nedeniyle Türk misafirlerimiz Antalya'yı tercih etti. Zaten yabancı turist sayısının yüksek olduğu bir dönem. Bu nedenle otel dolulukları çok yüksek oldu" dedi. Çorabatır, iç pazardaki artışta, özel havayolu şirketlerinin Antalya'ya direkt seferlerini arttırmasının etkili olduğunu savundu.

FİNAL KURBAN BAYRAMI
İç pazardaki asıl artışın Ekim ayında 9 güne çıkması beklenen Kurban Bayramı döneminde yaşanacağını ifade eden Çorabatır, "Ekim ayında yaşanacak iç pazar hareketi nedeniyle sezonluk çalışan otellerde kapanmaların erteleneceğini ve sezonun uzayacağını tahmin ediyoruz. Kurban Bayramı'na yönelik satışlar bahar döneminde başladı. Bir çok otel Kurban Bayramı için sanatçılı özel programlar hazırlıyor" diye konuştu.

YAYLA HAREKETLİ

Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Abdullah Sevimçok, geçmiş yıllara nazaran bayram hareketinin sınırlı olduğunu söyledi. Esnafın Antalyalıların alışverişinden pay almak için alışveriş merkezleriyle yarıştığını belirten Sevimçok, "Zaten yerli turistten kent esnafı pay alamıyor. Herşey dahil sistemi nedeniyle otellerden çıkmıyorlar. Ancak Kemer, Alanya ve Manavgat gibi otellerin merkezde olduğu ilçelerde yerli turist hareketi esnafa da yansıdı. Kent merkezinde ise turizmin esnafa yansıması zayıf" dedi. Bayram döneminde Antalyalıların tatili fırsat bilerek yaylalarına gittiğini anlatan Sevimçok, "Korkuteli ve Elmalı başta olmak üzere yaylalarda esnaf bayram bereketinden yararlandı" dedi.

Ölüdeniz'e tatilci akını
Fethiye'nin Ölüdeniz beldesinde bayram nedeniyle yerli ve yabancı tatilci akını yaşandı. Ölüdeniz Belediye Başkanı Keramettin Yılmaz, "Bayram tatili nedeniyle Ölüdeniz, ziyaretçilerin akınına uğradı. Ben yanlış bir ifade kullanarak 'Kumburnu Plajı kapatıldı' diye demeç verdim. Plaj kapatılmamış sadece aşırı bir yoğunluk var" dedi. Başkan Yılmaz, yanlış cümle kurduğunu söyleyerek özür diledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kente niyet yaylaya kısmet
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN