Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cennet yok oluyor

Giriş Tarihi: 13.8.2013

Birçok kurtarma projesi hazırlanan ancak bir türlü başarılı olunamayan Burdur Gölü'nde su seviyesi giderek düşüyor, canlılar yok oluyor ve yaşam alanı daralıyor

Türkiye' nin 7'nci büyük gölü ve üçüncü büyük tuzlu gölü olan Burdur Gölü, son 35 yılda sahip olduğu suyun üçte birini kaybetti. Gölde yaşanan tehlike, büyük sorunları da beraberinde getirdi.

GÖÇ ARTIŞI UYARISI

Üçte biri kuruyan ve su seviyesi 12 metre 25 santim düşen gölün yok oluşu birçok canlıyla birlikte insan yaşamını da olumsuz bir şekilde etkiliyor. Burdur Gölü'nün yok olması halinde bölge ikliminin değişeceğini söyleyen uzmanlar, tarım ve hayvancılıkta verim kayıpları yaşanacağını, köyden kente ve kent dışına göçün artacağını vurguladı.

BURDUR'A HAS SAZAN SİLİNECEK
Bir balık türü olan 'Burdur Dişli Sazancıgı'nın da sadece Burdur Gölü'nde yaşadığına dikkat çeken uzmanlar, göldeki kurumanın artması halinde bu türün yeryüzünden silineceği uyarısında bulundu. Burdur Gölü için yeteri kadar önlem alınmaması halinde göl ve çevresinde yaşam alanının giderek daralacağı da ifade edildi.

KUŞLARIN NESLİ TEHLİKEDE
Burdur Gölü'nde yaşanan tehlike kapsamında nesli küresel ölçekte tehdit altında olan Dikkuyruk'un kışlamak için burayı kullandığı ancak su eksilmesi nedeniyle yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olduğu belirtildi. Burdur Gölü çevresinde 194 farklı kuş türü ile birlikte 10 tür sürüngenin yaşamını sürdürdüğü kaydedildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cennet yok oluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN