Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kaleiçi'ne Türk-İslam Müzesi

Antalya Kent Konseyi, Kaleiçi'ndeki 7 Türk ve İslam varlıklarının Türk- İslam Müzesi'ne dönüştürülmesi için Bakanlığa çağrıda bulundu

Giriş Tarihi: 13.8.2013
Kaleiçi'ndeki varlığı unutulmuş, hak ettiği değeri görmeyen Türk eserlerinin Türk-İslam Müzesi'ne dönüştürülmesini isteyen Antalya Kent Konseyi, bu önerisini Kültür ve Turizm Bakanlığı'na yazılı olarak iletti. Mevlevihane ve hamamı, Selçuklu Medresesi, Yivli Minare ve camisi, Keyhüsrev Medresesi portalı, Nigar Hanım ve Zincirkıran Mehmet Bey Türbelerinin ne durumda olduğunu ayrıntılı olarak kaleme aldıklarını belirten Konsey Başkanı Semanur Kurt, Antalya'nın çekirdek kenti Kaleiçi'ne bölgenin tek Türk- İslam Müzesi'nin yakışacağını söyledi. Gerekli restorasyon çalışmaları ve düzenlemelerin ardından açılacak kültür varlıklarının bir biletle gezilebileceğini anlatan Kurt, yurt dışında buna benzer birçok açık hava müzesi olduğunu söyledi. Müzelerin depolarında sergilenmeyi bekleyen eserlerin böyle bir külliye zihniyetinde hayata geçirilecek müze kompleksinde değerlendirilebileceğinin altını çizen Kurt, "Yivli Minare, Selçuklu Medresesi, Mevlevihane ve hamamı müzenin kapalı alanları olur" şeklinde açıklama yaptı.

MEDRESE AVM GİBİ OLDU
Mevlevihanenin restorasyonu için hazır boşaltılmış olduğunu ve hamamıyla birlikte bu noktanın müzenin en önemli mekanlarından birisi olması gerektiği önerisini de belirten Kurt, "Yivli Minare Cami Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından ibadete açılması için Diyanet'e verildi. Bölge halkı 50 metre ilerdeki Paşa Cami'ni kullanma alışkanlığını devam ettiriyor. AVM'ye çevrilen Selçuklu Medresesi ise kiraya verildi ve bu yapı vakarına yakışmayacak bir fonksiyon yaratıldı"dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kaleiçi'ne Türk-İslam Müzesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN