Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Afrodit heykeli bulundu

Antalya'nın Gazipaşa ilçesine bağlı Güney köyünde 8 yıldır yapılan antik kent kazı çalışmalarında Yunan Tanrıçası Afrodit'in heykel başı bulundu

Giriş Tarihi: 14.8.2013
Kültür ve Turizm Bakanlığı adına 2005 yılından buyana Gazipaşa'nın Güney Köyü Nohut Yeri Mevkii'nde bulunan Antiocheia Ad Cragum antik kentinde yapılan kazı ve restorasyon çalışmaları sona erdi. Dünya tarihi adına önemli bulgulara rastlanan çalışmalarda, tapınak bölümünde Yunan tanrıçası Afrodit'in heykeli bulundu.

EKİP HEYECANLANDI

Türk ve Amerikalılardan oluşan 73 kişilik kazı ekibine başkanlık eden Amerika'nın Nebraska Üniversitesi'nden Prof. Michael Hoff, bulunan heykelle birlikte kent hakkında düşüncelerinin değiştiğini söyledi. Afrodit heykelinin kendisini ve ekibini heyecanlandırdığını diye getiren Hoff, "Bu yıl hamam içerisinde heykel başı ortaya çıktı. Heykel başını Yunan Tanrıçası Afrodit olarak tanımladık. Muhtemelen bu heykel başı Roma dönemine ait ama heykelin orijinali milattan önce 4. Yüzyılda yapılan Afrodit heykelinin kopyası olduğunu düşünüyoruz" dedi.

2.YÜZYIL ESERİ

Heykel başının MS 2. Yüzyıl sonları ile 3. Yüzyıl başlarına ait olabileceğini belirten Prof. Hoff, Hıristiyanlık döneminde heykellerin yakılarak kireç olarak kullanıldığını söyledi. Bulunan heykelin kültürel ve sosyal hayatın gelişime başladığı 3. yüzyılda yapıldığını tahmin ettiklerini belirten Hoff, "Heykelin de bu dönemde yapılmış olduğunu düşünüyoruz" diye konuştu.

ÖNEMİ ARTTI
Antik kentlerde tanrı veya tanrıca heykelinin bulunmasının sıradışı bir olay olmadığını belirten Hoff, heykelin önemini şu sözlerle açıkladı: "Heykel başının bulunmasıyla bu kentin daha zengin, bölgenin gelişmiş ve önde kentlerinden biri olabileceğini düşünmeye başladık." Hoff, Bakanlık onay verinceye kadar heykelin fotoğrafını basınla paylaşamayacaklarını da sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Afrodit heykeli bulundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN