Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antalyalının geçimi turizmden

Türkiye İş Kurumu'nun yaptığı araştırmaya göre Antalya'da çalışan her 4 kişiden birinin turizm işçisi olduğu belirlendi

Giriş Tarihi: 14.8.2013
Türkiye İş Kurumu, 2012 Yılı Yerel Düzeyde İşgücü Piyasası Analizi Talep Araştırması kapsamında 10 Eylül - 31 Ekim 2012 tarihleri arasında Türkiye genelinde 53 bin 164 işyerine yüz yüze görüşme yöntemiyle anket uyguladı. Araştırma sonuçlarına göre Antalya genelinde çalışanların yüzde 53'ünün konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetleri, insan sağlığı ve sosyal hizmet faaliyetleri ile toptan ve perakende ticaret sektörlerinde istihdam edildiği belirlendi. En fazla çalışanı olan sektör ise Türkiye genelinin tersine konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetleri sektörü oldu.

100 KİŞİDEN 27'Sİ

Antalya'da istihdam edilen her 100 kişinin 27'sinin konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetleri, 14'ünün insan sağlığı ve sosyal hizmet faaliyetleri, 12'sinin de toptan ve perakende ticaret sektöründe çalıştığı görüldü. Ülke genelinde elde edilen sonuçlar ise her 100 kişiden 24'ünün imalat, 13'ünün idari ve destek hizmet faaliyetleri ve 10'unun da toptan ve perakende ticaret sektörü şeklinde sıralandı.

KADINLAR SAĞLIK DEDİ

Antalya'da çalışan kadınların ağırlıklı olarak istihdam edildikleri ilk üç sektör sırasıyla; insan sağlığı ve sosyal hizmet faaliyetleri, konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetleri ile toptan ve perakende ticaret olarak belirlendi. İl genelinde çalışan kadınları yüzde 26'sı insan sağlığı ve sosyal hizmet faaliyetleri sektöründe, yüzde 23'ü konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetleri sektöründe ve yüzde 12'si de toptan ve perakende ticaret sektöründe istihdam edildi.

ERKEKLER TURİZMDE

Antalya'da çalışan erkeklerin ağırlıklı olarak istihdam edildikleri üç sektör; konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetleri, imalat, toptan ve perakende ticaret şeklinde sıralandı. Çalışan erkeklerin yüzde 28,5'i konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetleri sektöründe, yüzde 13'ü imalat sektöründe ve yüzde 12'si de toptan ve perakende ticaret sektöründe istihdam edildi.

KADINLAR ORTALAMANIN ÜSTÜNE ÇIKTI
ANTALYA'DA ana meslek gruplarının dağılımına bakıldığında çalışanların yüzde 68'inin erkek yüzde 32'sinin kadın olduğu görüldü. Türkiye genelinde bu oran yüzde 75 erkek yüzde 25 kadın şeklinde sıralanırken meslek bazında yapılan incelemede Antalya'da mesleki çeşitliliğin fazla olmadığını belirtildi. En yüksek çalışanı olan ilk 10 meslek listesinin ilk sırasında beden işçisi yer aldı. Beden işçiliğinin ardından garson, aşçı, güvenlik görevlisi, kat görevlisi-temizlik, satış temsilcisi, temizlik görevlisi, tur operatörü, hemşire, muhasebecilik gibi meslekler geldi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalyalının geçimi turizmden
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN