Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yatırım tatili talebi

Antalya'da yılın ilk yarısında teşvikli yeni yatırımlarla, turistik yatak sayısı 10 bin arttı. Doluluğun sağlanması için 100 bin yeni turist gerekiyor. ATSO Başkanı Budak yatırım tatili yapılmasını istedi

Giriş Tarihi: 17.8.2013
Antalya'da her yıl açılan yeni turistik tesisler nedeniyle, yatak kapasitesi sürekli artarken, turist sayısındaki artış, yatak kapasitesindeki artışın altında kalıyor. Bu durum otel dolulukları olumsuz etkilerken, yeni yatırımların ise arkası kesilmiyor.

MAKAS AÇILIYOR

Turizm yatırımcıları, 2013 yılının ilk 6 aylık bölümünde, Türkiye genelinden 161 proje için 1,8 milyar liralık teşvik alırken, bu projelerin 131'ini yeni yatırımlar oluşturdu. Yeni yatırımlarla 30 bin yeni yatak kapasitesi oluşurken, bu yatak kapasitesinin yüzde 33,5'i Antalya'da gerçekleşti. Antalya'nın yatak kapasitesi teşvikli yatırımlarla yaklaşık 10 bin arttı.

100 BİN TURİST

Sezonun 180-200 gün olduğu ve ortalama kalış süresinin 9 gün olduğu kabul edildiğinde, sadece 10 bin yeni yatak kapasitesinin karşılanması için turist sayısında yaklaşık 100 bin artış yaşanması gerekiyor. Her yıl 50 bin yeni yatak kapasitesi nedeniyle doluluklarda düşüş yaşanan Antalya'da makas her yıl açılıyor. Antalya yeni projeler sayısında ilk sırada yer alırken yüzde 16 ile İstanbul, yüzde 5 ile Muğla ve Mersin izledi. Tesislerin sınıf ve tür dağılımında 4 yıldızlı tesisler yüzde 37'lik payla ilk sırada, bunu yüzde 35,1'lik payla 3 yıldızlı, 12,2'lik payla 5 yıldızlı tesisler izledi.

YATIRIM TATİLİ İLANI

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Osman Budak, geçen yıl 15 bin yeni yatak için teşvik alındığını hatırlatarak, bu yılın sonunda teşvikli yeni yatak kapasitesinin 20 bini aşacağını söyledi. Yatak kapasitesindeki artışın hem sektör, hem de Antalya için risk arz ettiğini vurgulayan Budak, "Birkaç yıl bir yeni yatırım tatili uygulanmalı ve sadece nitelikli yatırımlar ve modernizasyon yatırımları teşvik edilmelidir" diye konuştu.

'İSTİHDAM BİR İMKAN DEĞİL'
Türkiye genelinde yeni yatak kapasiteleriyle 7 bin ek istihdam kapasitesi doğdu. Yeni tesislerle oluşturulacak iş olanakları açısından en büyük pay yüzde 36 ile Antalya'nın oldu. Antalya'da yeni yatak kapasitesiyle yaklaşık 2 bin 500 ek istihdam yolu açıldı. Kalifiye eleman bulmada yaşanan sorunlar nedeniyle, yeni istihdam da bir imkandan ziyade Antalya turizm sektörü için bir sorun durumunda.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yatırım tatili talebi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN