Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akdeniz'de alevli gece

Batı Akdeniz en doğusundan en batısına kadar yine orman yangınları ile boğuştu. Antalya, Manavgat, Gazipaşa, Fethiye ve Dalaman'daki orman yangınlarında 122 hektarlık alan zarar gördü

Giriş Tarihi: 19.8.2013
Batı Akdeniz yine orman yangınlarıyla mücadele ediyor. Bölgenin en doğusundan en batısına kadar çıkan orman yangınları söndürme ekiplerine zor anlar yaşattı. Bölgedeki yangınlarla mücadele hava şartları nedeniyle güçlükle sürdürüldü. Antalya, Manavgat, Gazipaşa, Fethiye ve Dalaman'da çıkan orman yangınlarında son belirlemelere göre 122 hektar alan zarar gördü. Antalya, Manavgat ve Gazipaşa'daki yangınlar kontrol altına alınırken, ekipler Fethiye ve Dalaman'daki yangınları sert rüzgar nedeniyle kontrol altına almakta zorlandı.

RÜZGARIN ETKİSİ
Rüzgarın etkisi ile kısa sürede büyüyen yangına Seydikemer ve Fethiye Orman İşletme Müdürlüğü'ne bağlı ekipler tarafından anında müdahale edildi. Şiddetli esen rüzgar nedeniyle kontrol altına alınamayan yangın yerleşim bölgelerine doğru ilerledi. Hızla büyüyen yangın yerleşim yerlerini de tehdit edince yangın bölgesine yakın yerdeki evler hemen tahliye edildi. Köyleri yangın tehdidi altında bulunan köylüler, itfaiye ekiplerine tankerlerle su taşıyarak yardımcı oldu. Bazı köylüler de yangının sıçraması olasılığına karşı evlerini hortumlarla suladı. Yangının gece başlaması nedeniyle sadece karadan müdahale edilen yangına sabah saatlerinde Antalya ve Ankara'dan gelen takviye söndürme helikopterleri ile müdahale edildi. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Fethiye, Dalaman ve Seydikemer'e bağlı Ören Köyü'nde çıkan yangınların kontrol altına alındığını soğutma çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Bakan Eroğlu, bu yangınlarda kasıt olup olmadığı yada çıkış nedenlerinin araştırıldığını açıkladı. Eroğlu, "Dün Ören'de, gece de Dalaman'da bir yangın çıktı. Rüzgar çok fazlaydı. 9 helikopter, kara ekipleri ve bütün gücümüzle mücadele ederek kontrol altına alındı" dedi.

KÖYDE 10 EV BOŞALTILDI

Muğla'nın Fethiye ilçesinde önceki gece başlayan ve rüzgarın da etkisi ile hızla büyüyen orman yangını yerleşim yerlerini de tehdit etti. Ankara ve Antalya'dan da takviye olarak yangın söndürme helikopterlerinin müdahale ettiği yangın nedeniyle Seydikemer ilçesine bağlı Ören köyünde 10 ev boşaltıldı.

MANAVGAT'TA 50 HEKTAR YANDI
Manavgat ilçesindeki orman yangınında ise 50 hektarlık alan zarar gördü, yangın kısmen kontrol altına alındı. Antalya Orman Bölge Müdürlüğü Halkla İlişkiler ve Dış İlişkiler Şube Müdürü Aydoğan Türedi, Demirciler köyünde başlayan ve daha sonra Aşağıışıklar ile Değirmenli köylerindeki ormanlık alanlara sıçrayan yangının kısmen kontrol altına alındığını söyledi. 6 helikopter, 1 uçak ve 1 yönetim helikopteri ile 40 söndürme aracının müdahale ettiği yangında yaklaşık 200 kişinin görev aldığını ifade eden Türedi, yangında yaklaşık 50 hektarlık alanın zarar gördüğünü belirtti. Türedi, yangın söndürme ve soğutma çalımalarının devam ettiğini kaydetti.

GAZİPAŞA'DA MAKİLİK YANDI
Gazipaşa'da öğle saatlerinde Koru Mahallesi'nde meydana gelen yangın, güçlükle kontrol altına alınabildi. Henüz bilinmeyen bir nedenle çıkan makilik yangını, kısa sürede büyüdü. Seraları ve yerleşim alanlarını tehdit eden alevlere kısa sürede müdahale eden Gazipaşa Orman İşletme Müdürlüğü ve Gazipaşa Belediyesi itfaiye ekipleri, yaklaşık yarım saatte yangını kontrol altına aldı. Yangın yerinde bir süre soğutma çalışması yapılırken, yaklaşık bir hektar arazinin zarar gördüğü bildirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akdeniz'de alevli gece
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN