Gülün imajını bozdular

Giriş Tarihi: 19.8.2013

Sağlık Bakanlığı Isparta'da gül kozmetik ürünü üreten iki firmaya, insan sağlığına olumsuz etkisi nedeniyle para cezası kesti

Dünya gül üretimin merkezi konumundaki Isparta'da gülün imajını bozdular. Gül ve Gülyağı Satış Kooperatifi (GÜLBİRLİK) Genel Müdürü Hasan Çelik, Sağlık Bakanlığının bu yılın ilk yarısında tıbbi cihaz ve kozmetik ürünlere yönelik denetimlerinde Isparta'da gül menşeli kozmetik ürünü üreten iki firmaya kestiği para cezasına ilişkin, "İnsanların sağlığını ve hassasiyetini hiçe sayan, dikkate almayan bazı firmaların ürettiği kozmetik ürünler, sektörün diğer temsilcileri için de iyi bir intiba bırakmıyor" dedi.

CEZA YAĞDIRILDI

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Denetim Hizmetleri Daire Başkanlığı'nca bu yılın ilk 6 ayında yapılan denetimlerde, insan sağlığına zararlı kozmetik ürünler ve güvensiz tıbbi cihazlar belirlendi. Denetimlerde Isparta'da gül menşeli kozmetik ürünler üreten iki firmaya ait 5 ürünün insan sağlığına olumsuz etkisinin bulunduğu belirtilerek, bu firmalara cezai müeyyide uygulandı.

SIKINTILAR VAR
Çelik, Isparta'da gülcülük sektörünün sadece ihraç edilen gül yağı ve gül konkretinden ibaret olmadığını, gülden iç piyasada satışa sunulan kozmetik ve gıda ürünlerinin de elde edildiğini söyledi. Bu ürünlerin Isparta ekonomisine büyük katkı sağladığını vurgulayan Çelik, kozmetik sektöründe kendilerini zora sokacak bazı sıkıntılar yaşandığını kaydetti. Kaliteli ve sağlıklı ürün konusunda tüketiciler bazında büyük bir hassasiyet bulunduğunu ifade eden Çelik, "İnsanların sağlığını ve hassasiyetini hiçe sayan, dikkate almayan bazı firmaların ürettiği kozmetik ürünler, sektörün diğer temsilcileri için de iyi bir intiba bırakmıyor" diye konuştu. Çelik, son dönemde gül menşeli kozmetik üretimi yapan iki firmanın denetimlerde bazı eksikliklerinin bulunduğunun ortaya çıktığını ve firmalara cezai müeyyide uygulandığını belirtti.

BÜYÜK ZARAR VERİLİYOR
Sorumsuz firmaların Isparta'daki ekonomiye büyük sıkıntı yaşattıklarına işaret eden Çelik, firmaların kendilerine çeki düzen vermeleri gerektiğini, insan sağlığı için üretici firmaların gelişi güzel bir çalışma içinde olmaması gerektiğini sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gülün imajını bozdular
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN