Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mahalleliye yol çilesi

Kaş ilçesine bağlı Kalkan beldesinde bir mahallede yaşayanlar, yollarının özel arazi olduğu gerekçesi ile mahkemenin müdahalenin men'i yönündeki kararıyla evlerine hapsoldu. Aileler karara çok tepkili

Giriş Tarihi: 19.8.2013
Antalya'nın Kaş ilçesine bağlı Kalkan beldesinde bir mahallede yaşayanlar yollarının özel arazi olduğu gerekçesi ile mahkemenin "müdahalenin men'i yönündeki kararıyla adeta evlerine hapsoldu. Kalkan Akbel Mahallesi Tepe mevkide yaşayan yaklaşık 200 kişi, yollarının özel arazi olduğu gerekçesi ile Kaş Asliye Hukuk Mahkemesi'nin 3 Temmuz 2013 tarihli "müdahalenin meni" yönündeki kararıyla evlerine hapsoldu. Mahkeme kararıyla birlikte evlerine ulaşımın sağlandığı 20 yıllık yolun hak sahipleri Durdali Kızılkaya ve Hasan Kızılkaya kardeşler tarafından kapanmasıyla mağdur olduklarını söyleyen mahalleli, içinde bulundukları duruma isyan etti.

ALTERNATİF BULUNSUN

Mahallede ulaşımın sağlandığı tek yolun 60 metrelik kısmının giriş ve çıkışlarının arazi hissedarlarından Kızılkaya kardeşler tarafından kapanmasıyla temel gıda, sağlık, eğitim ve ulaşım ihtiyaçlarını karşılamalarının imkansız hale geldiğini ifade eden mahalle sakinlerinden Bedia Göktepe, belediyenin alternatif yol çalışmasını tamamlamaması halinde yolun tamamen kapanacağını söyledi.

MAĞDUR DURUMDALAR

Ali Gökçeer isimli mahalleli ise 20 yıl önce aldığı taşınmazının yolunun bir buçuk yıl öncesine kadar kullanıldığını belirterek, 2011 yılında yolun alt tarafının kapanmasıyla mahalleli olarak toplanıp ilk kurulan barikatı yıktıklarını aktardı. Gökçeer, "Ardından Belediye ve Kaymakamlık makamlarına gittik. Bir sonuç alınamayınca da mahkeme süreci başladı. Şu anda da tamamen kapandı" dedi

FİLİSTİNLİLER GİBİYİZ
Mahalle sakinlerinden yedi aylık hamile Gizem Kırbaş ise, "Değil benim, normal insanların bile geçebileceği bir yer yok" dedi. Mehmet Kurubaş isimli vatandaş da durumlarını Filistinlilere benzeterek "Aynı İsrail'deki gibiyiz" derken, mahalle sakini İngiliz Pat More da duruma tepki gösterdi.

ANLAŞMADAN YANAYIZ
Bölgedeki araçların özel arazilerine park ettiği yönünde de ihbarda bulunan Durdali Kızılkaya isimli arazi sahibi ise anlaşmadan yana olduklarını, kimseyi mağdur etmek istemediklerini ancak bu süreçte çok tehdit aldıklarını iddia etti. Hasan Kızılkaya ise Kaş Asliye Hukuk Mahkemesi'nin lehlerine verdiği "men" kararını gösterdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mahalleliye yol çilesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN