Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Domateste verimlilik için düğmeye basıldı

Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Bayraktar, domates üretiminde verim artışına dikkat çekti. Bayraktar, Antalya'da tarım sektörü için çözüm olarak büyük ölçekte üretimi gösterdi

Giriş Tarihi: 20.8.2013
Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar'ın "domateste verim" konulu sözleri, Türkiye'nin domates üretimindeki merkezi Antalya'da ses getirdi. Üretim alanında dünyada üçüncü olan Türkiye'nin domates üretiminde ise dördüncü sırada olduğunu belirten Bayraktar, Türkiye'nin ABD'deki verim seviyesine ulaşması halinde üretimini ikiye katlayacağını söyledi. Antalya'da tarım sektörüne göre bu konuda atılacak ilk adım, küçük ölçekteki üretimin azalması ve üretimin daha büyük ölçekte yapılması…

ABD'DE ÜRETİM

Domates üretiminde Çin, Hindistan ve ABD'nin ardından dünyada dördüncü sırada yer alan Türkiye dünya üretiminin yüzde 6,92'sini karşılıyor. Türkiye domates üretim alanında ise üçüncü sırada. Üretimde Türkiye'nin üzerinde yer alan ABD, üretim alanında ise dünya genelinde 8'inci sırada. Türkiye'nin domates üretim alanının yüzde 55'i kadar bir alanda domates üretimi yapan ABD, Türkiye'den yüzde 14 fazla domates üretiyor. Bu durum gündeme, domates üretiminde verimliliği getirdi. Konu, örtü altı alanlarının yüzde 44,3'ünde domates üretilen ve Türkiye'nin domates üretim merkezi olan Antalya'da ses getirdi.

KÜÇÜK ALANLAR
Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır, üretimde verimliliği arttırmak için ilk önceliğin ölçek olduğunu söyledi. ABD başta olmak üzere verimliliğin yüksek olduğu ülkelerde üretimin büyük ölçekte yapıldığını anlatan, "Antalya'da ise 500-1000 metrekarelik alanlarda domates üretimi yapılıyor" dedi.

BİREYSEL HAREKET

Ali Çandır, "Üretimden, pazarlamaya kadar kooperatif sistemleri olmalı. Ancak Antalya'da bireysel hareket daha fazla. Bu şekilde verimliliğin artması söz konusu değil" diye konuştu. Ayrıca devlet desteklerinin de önemli olduğunu ifade eden Çandır, "Bu konu, genel tarım politikasına bakışla çözülecek bir konu. Karar alma mekanizmalarında sağlıklı bir yapılanma yok. Gelişen koşullara göre sağlıklı bir tarım politikası izlenmesi gerekiyor" diye konuştu.

ÜRETİM İKİYE
Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, "Domates üretim alanında Çin ve Hindistan'ın ardından gelen Türkiye, ABD'deki verim seviyesine ulaşırsa üretimini ikiye katlayabilir" diye konuştu. Dünyada ortalama domates veriminin hektar başına 33,6 ton olduğunu ve bu oranın Türkiye'de 40,8 ton olduğunu açıklayan Bayraktar, "ABD'de 84,9 tona yaklaşmaktadır. Türkiye, verim sıralamasında ülkeler arasında 48'inci sıradadır" dedi. Bayraktar, Türkiye'de verimliliğin İran ve Mısır'ın biraz üzerinde, İtalya'nın ise biraz gerisinde olduğunu söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Domateste verimlilik için düğmeye basıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN