Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Özgürlüğe kanat çırptılar

Giriş Tarihi: 20.8.2013
Burdur'da Lisinia Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezinde tedavi edilen 8 yabani kuş, doğaya salındı. Karakent köyü yakınlarında bulunan Lisinia Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezinde tedavileri tamamlanan 4 keklik, 1 kerkenez, 2 leylek ve 1 kızıl şahin doğaya bırakıldı. Lisinia Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezi sorumlusu veteriner hekim Öztürk Sarıca, doğa yıkımlarından dolayı yaban hayatının köşeye sıkıştığını söyledi.

AVCILARA SİTEM

Avcıların eti yenmeyecek hayvanları bile avlayıp yaban hayatına zarar verdiğini ifade eden Sarıca, "Son günlerde özellikle ateşli silahlarla yaralanmış leylekler rehabilitasyon merkezimize ulaştırılmaya başlandı. Son 1 ay içerisinde 6 yaralı leylek ihbarı aldık. Bunlardan 3'ünün ateşli silahla yaralandığını gördük. Diğer 3'ü ise elektrik çarpmasıyla yaralanmış" dedi. Leyleklerin tedavi ve rehabilitasyonunu yapmaya çalıştıklarını dile getiren Sarıca, buna rağmen kayıpların çok fazla olduğunu, tekrar doğaya kazandırmak, tedavi edebilmenin çok zarlaştığını ifade etti.

YABAN HAYATI

Kurumların bu konuyla ilgili önlem alması gerektiğini kaydeden Sarıca, "Tedavi edilen 4 keklik, 1 kerkenez, 2 leylek ve 1 kızıl şahini doğaya kazandırdık. Rutin aralıklarla yaptığımız yılan kartalının uçuş egzersizlerine de devam ediyoruz" diye konuştu. Afyon Kocatepe Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emine Hesna Kandır da yaban hayatına dünya genelinde olduğu gibi Türkiye'de de hak ettiği değerin verilmeye başlandığını vurguladı.

KÜTÜPHANE KURULACAK

Küresel Çevre Derneği Başkanı Elif Erkan ise Lisinia Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezi ile işbirliği içerisinde doğa çalışmalarında bulunduklarını, iklim değişiklikleri, sürdürülebilir kalkınma ve ekoloji üzerine çalışma yaptıklarını anlattı. Erkan, Türkiye'nin ilk çevre kütüphanesini kuracaklarını açıkladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özgürlüğe kanat çırptılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN