Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Stadyumda proje değişti

Yapım çalışmaları devam eden Antalya Stadı'nda proje değişikliğine gidildi. Dökme betonla yapılması planlanan tribünler prekast olacak

Giriş Tarihi: 21.8.2013
Yapımı devam eden Antalya Stadı projesinde imalat şekli değişikliğine gidildi. Dökme betonla yapılması planlanan tribünler Mersin Stadı'nda da uygulanan prekast sistemi ile imal edilecek. Prekast adı verilen sistem ile kalıp çakarak yerinde imal etmek yerine, parçaları başka bir yerde üretip burada montajını gerçekleştirdiklerini aktaran Şantiye Şefi Sertaç Çelik, "Tribünlerin betonarme dökmeden prekast elemanlara dönüşü şu an gerçekleşiyor. Bunun için estetik projeler çiziliyor ilk etapta. Bu nedenle inşaat durmuştu. Dolayısıyla 1 buçuk aylık bir süreç kaybımız var. Yeni projeler baş vermeye başladı. Artık önümüzü görebiliyoruz" dedi.

MALİYET ARTACAK

Proje değişikliğinin daha estetik bir görüntü elde etmek için yapıldığını belirten Çelik, şu bilgileri verdi: "Stadın zeminiyle ilgili bir sıkıntı yok. Tribünler teknik olarak yerinde dökmeye müsait yapılar değil. Dünyadaki son dönemdeki bütün örnekleri böyle. Dökme beton göze çok estetik gelen yapılar olmuyor. İşin teknik boyutundan çok, estetik boyutu daha önemli. Her iki sistem de Türkiye'de çok kez uygulandı. Fakat dökme beton ile ilgili çok sağlıklı sonuçlar alınamadı. Bu uygulamanın en yeni örneği Mersin Stadı'dır. Sistem maliyette bir miktar artışa neden olacak."

NEDENİ FARKLI
Proje değişikliğini değerlendiren İnşaat Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Cem Oğuz, Şantiye Şefi Setaç Çelik'in söylediklerine karşı çıktı. Prekast sisteminin estetikle hiçbir alakası olmadığını ifade eden Oğuz, böyle bir değişikliğe gidilmesindeki ana sebebin zaman olduğunu iddia etti. Firmanın stadı belirtilen sürede teslim edemeyeceği için böyle bir uygulamaya gittiğini aktaran Oğuz, "Birleştirme yönetimi, yerinde dökmeden daha estetik durmaz. Sadece süreyi hızlandırıyor. 4 Şubat 2013'te başladı, 19 Şubat 2014'te, 380 günde bitmesi gerekiyor. Ama daha temel kazmayı bitiremediler. Bu zamanda yetişmeyeceğine kanaat getirdikleri için böyle bir değişiklik yaptılar" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Stadyumda proje değişti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN