Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uyuşturucu testinde Antalya öncelikli

Artık trafikte uyuşturucu testi de başlıyor. Ankara ve İstanbul'un ardından Antalya ve İzmir'de de sürücülere uyuşturucu testi yapılmaya başlanacak

Giriş Tarihi: 22.8.2013
Yollarda uyuşturucu testi başlıyor. Ankara ve İstanbul'un ardından Antalya ve İzmir'de de sürücülere uyuşturucu testi yapılmaya başlanacak. Yaklaşık 2 ay kadar önce yürürlüğe giren Torba Kanun ile uyuşturucu veya uyarıcı madde aldığı tespit edilen sürücülere 3 bin 600 TL para cezası verilmesi ve ehliyetine 5 yıl el konulması hükmü getirilmişti. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) kanunun yürürlüğe girmesinin ardından yollarda uyuşturucu testi yapmak için kolları sıvadı. Emniyet en hızlı ve kesin sonucu verebilecek ve ekiplerin kullanmayı en çok uygun bulduğu test kitini tespit etmek için 'test kiti testlerine' başladı.

ANKARA KULLANIYOR

Kitler, 2 ay kadar önce Ankara polisine dağıtıldı. Alman menşeli iki firmanın 100 adet test kiti Ankara'nın farklı merkezlerinde görev yapan trafik ekiplerine verildi. Geçen sürede 10 sürücünün uyuşturucu ile araç kullandığı belirlendi. Bu kişilere 3 bin 600 lira ceza kesildi. Uyuşturucu tespit edilen sürücünün ehliyetine 5 yıl geçici el konulurken, uyuşturucu kullanmaktan da işlem yapıldı. Test süreci İstanbul'da da başladı. Kitler bittikten sonra EGM her iki ilden gelen raporları inceleyecek.

SIRADA İZMİR VE ANTALYA

EGM gelecek raporların ardından Antalya ve İzmir'de trafik denetim ekiplerine kitlerden dağıtmayı planlıyor. Her iki ilde test amaçlı yaklaşık 250 adet kit dağıtılması planlanıyor. EGM öncelikle en kısa sürede Antalya'da kitleri denemeyi planlıyor. Uyuşturucu kitleri kadın doğum kontrol cihazlarına benzerlik gösteriyor. Polis uyuşturucu kullandığından şüphelendiği kişinin ağzına uzun süre kitin ucundaki kısmı sürüyor. Pamuksu kısım bir süre sonra renk değiştiriyor. Ardından POS makasına benzeyen cihazın içine kit giriyor. Kit kişide hangi uyuşturucu madeninin kullanıldığını veya kullanılmadığını yine renklerle bildiriyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uyuşturucu testinde Antalya öncelikli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN