Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Döşemealtı halıları yine SOS veriyor

Giriş Tarihi: 24.8.2013

Akademik destek verilip sertifikalı üretime hazır hale getirilen Döşemealtı halıları, yeterli sipariş gelmediği için yine tehlikede

Döşemealtı halılarını unutulmaktan kurtaran Akdeniz Üniversitesi Döşemealtı Halı-Kilim ve El Sanatları Araştırma ve Uygulama Merkezi, yeterli sipariş gelmemesi nedeniyle kapanma tehlikesi yaşıyor. Başlarındaki bir akademisyenle hazırolda bekleyen merkezin bulunduğu Kovanlık Köyü kadınları, sipariş gelmediği için boş duruyor. Asgari ücretleri ve sigorta primleri İŞ- KUR tarafından ödenen dokumacılık eğitimi almış kadınlar boş kalınca, Prof. Dr. Cengiz Sayın kurucusu olduğu merkezin kapanmaması için zaman zaman kendisi sipariş verme noktasına geldiğini söyledi.

ABD'Lİ FİYAT BİLE SORMADI

Açılışı 2012 Temmuz'da yapılan merkezin kendi giderlerini karşılayıp ayakta durabilmesi için ortalama olarak, fiyatı 500 TL olan 1x1.20 ebatlarındaki seccade tipi halılardan ayda 50 tane sipariş gelmesi gerekiyor. Ancak merkezin kuruluşundaki büyük pay sahibi olan ATSO dışında yeterince sipariş veren olmadığını belirten Prof. Sayın, "Bir kongre için Antalya'ya gelen ABD'li bir işadamı, basın yoluyla öğrendiği merkezimize geldi. Fiyatını bile sormadan 7 tane halı siparişi verdi. Ekim'de gelip teslim alacak. Ama aynı ilgiyi kendi bölge halkımızdan ve kurumlarımızdan göremedik. Sipariş gelse 40 kadın aktif olarak çalışır" diye dert yandı.

TİCARET YAPAN BALTALIYOR

Bazen kurucu müdürü olduğu APGEM'den iplik alınması için Kovanlık'a para gönderdiğini belirten Sayın, dokumacı kadınların emeğini koruyarak kar marjı düşünmeden üretim yaptıklarının altını çizdi. Öte yandan turistik yerlerde halı ticareti yapanların köylülerle iletişime geçip çok ucuza halı alarak bu işi baltalandığını vurgulayan Sayın, "Başta muhtarlar aracılığıyla, yıllardır köy evlerindeki eski halıları topluyorlar ya da yeni sipariş veriyorlar. Kimi köylü yaptığı işin parasını alamıyor. Alsa bile emeklerini çok ucuza satıyorlar. Ticaretini yapanlar da 3-4 kat kar koyup turiste sunuyor. Ama alıp sattıkları gerçek Döşemealtı motifinde, deseninde ya da dokuma tekniğinde değil" diyerek merkezin yaşamasındaki en önemli sorunu anlattı.

10 PROFESYONEL VAR

Eğitimden geçen 10 kadın, profesyonel Döşemealtı halıcılığı eğitmeni sertifikası sahibi oldu. Böylece eğitmen sertifikalı bu kadınlar, doğru Döşemealtı halısı üretimini civar köylerdekilere de öğretebilir. Ancak bunun için Kovanlık'taki merkeze ulaşım, yeme içme gibi maliyetlerin karşılanabileceği ödenek yok.

İNTERNETTEN SİPARİŞ
Merkezin internet adresi üzerinden sipariş verebilme, İngilizce ve Türkçe katalog gibi hizmetler sunuluyor. Katalogdan beğendiğiniz halı modelini, motif ve desene sadık kalmak kaydıyla istediğiniz ebatta ya da şekilde sipariş edebiliyorsunuz. Ön yüzü Döşemealtı halısı, arka yüzü firmaların ya da kurumların logolarının olduğu hediyelik eşya, çanta gibi üretimler de yapılabiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Döşemealtı halıları yine SOS veriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN