Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Organ nakli bizim işimiz

Antalya'da 72 saatte biri yüz 20 organ nakli yapıldı. AÜ Hastanesi ile Medical Park'ta yapılan nakillerle 19 kişinin hayatı değişti. Bir kişi ise kurtarılamadı

Giriş Tarihi: 26.8.2013
Antalya'nın hastaneleri yaptıkları organ nakilleri ile dünyanın gündemine gelmeyi sürdürüyor. Antalya'da organ nakli yapan iki merkezde gerçekleştirilen organ nakilleri her yıl yüzlerce kişinin hayatını değiştiriyor. Antalya'daki merkezlerden Akdeniz Üniversitesi Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde son 72 saatte bir yüz, bir kalp, 2 karaciğer ve 9 böbrek nakli yapıldı. Bunlardan biri hayatını kaybetti.

MEDİCAL PARK HASTANESİ

Başında Prof. Dr. Alper Demirbaş'ın bulunduğu Medical Park Antalya Hastanesi Organ Nakli Merkezi'nde ise aynı sürede 7 böbrek nakli gerçekleştirildi. Böylece Antalya'da son 3 gün içinde 19 kişinin hayatı değişti. Yılda yaklaşık 500 organ naklinin gerçekleştiği Medical Park Hastanesi'nde yılbaşından bu yana ise 356 naklin gerçekleştiği öğrenildi.

ÜNİVERSİTE HASTANESİ
AÜ Organ Nakli Merkezi Müdürü Doç. Dr. Ayhan Dinçkan, yorucu ancak sonuçları açısından sevindirici bir hafta geçirdiklerini söyledi. Merkezde 3 gün içeresinde bir yüz, bir kalp, 2 karaciğer ve 9 böbrek nakli gerçekleştirildiğini belirten Dinçkan, nakil yapılan 13 hastadan birinin hayatını kaybettiğini, diğer 12 hastanın ise sağlık durumunun iyi olduğunu kaydetti. Karaciğer nakli yapılan hastalardan birinin, ameliyattan sonra kalbi ile ilgili sorun yaşanması nedeniyle yaşam mücadelesini kaybettiğini dile getiren Dinçkan, yüz nakli yapılan hastanın yoğun bakım ünitesinde, diğer hastaların da normal servislerde tedavilerinin sürdüğünü bildirdi.

YILDA 3-4 KEZ YOĞUNLUK

Yapılan her bağışı değerlendirdiklerini, bağış olduğu takdirde hemen nakil işlemini gerçekleştirdiklerini anlatan Dinçkan, "Vatandaşa hizmet ne zaman verilmesi gerekiyorsa veriyoruz. Yılda 3 ya da 4 defa böyle yoğunluk yaşıyoruz. Belki biz yoruluyoruz ama bir yandan da hayat kurtarıyoruz. Bağış olunca asla erteleme yapmıyoruz, saat kaç olursa olsun nakli yapıyoruz. Bizim için önemli olan insanların sağlığına kavuşması" diye konuştu.

ORGAN BEKLEYENLER
Organ bağışının önemine değinen Ayhan Dinçkan, sadece kendi merkezlerinde, 100'ün üzerinde karaciğer, bin 700 böbrek, 50 kalp, 30 pankreas bekleyen hasta olduğunu belirtti. Dinçkan, bağışlanan her organın bir hayat kurtardığını, geçen yıla göre bu yıl bağışların ve nakillerin arttığını vurguladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Organ nakli bizim işimiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN