'Borçların nedeni Akaydın'

Ak Parti İl Başkanı Köse, Büyükşehir Belediyesi'ne gelen paraları belgeleri ile açıklayarak stadyum ihalesinin iptaline ilişkilin yanlışların belediye borçlarının kaynağı olduğunu bildirdi

Giriş Tarihi: 27.8.2013
Ak Parti İl Başkanı Mustafa Köse, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın'ın stadyum ihalesinin iptalinde çok önemli yanlışlar yaparak Antalyalıların parasını boşa harcadığını söyledi. Akaydın'ı işbilmezlikle suçlayan Köse, stadyum ihalesini alan firmaya tazminat ödenecek bir hal olmadığı halde belediyenin tazminat ödemek için elinden geldiğini yaptığını aktardı.

YANLIŞ KARARLAR

Ak Parti il binasında gerçekleşen basın toplantısında Akaydın'ın ihale iptaline ilişkilin yaptığı hataları belgeleri ile açıklayan Köse, belediyenin borç içerisinde olmasının alınan yanlış kararlardan kaynaklandığını ifade etti. Akaydın'ın göreve geldiğinde 190 milyon lira borç aldığını, 140 milyona belediyeye ait gayrimenkulleri sattığını, hükümetten de 900 milyon lira kaynak aktarıldığını belirten Köse, eldeki tüm imkanlara rağmen borçların bitmek yerine daha da yükselmesinde Başkan Akaydın'ın yanlış kararlarının başrol oynadığını anlattı.

TAZMİNAT ŞARTI YOK

Akaydın'ın göreve gelir gelmez stadyum ihalesini iptal ettiğini ve bu iptal nedeniyle Antalyalıları 322 milyon liralık bir tazminat yükü ile karşı karşıya bıraktığını hatırlatan Köse, iptal aşamasında yapılan hukuki yanlışların önemli miktarda para kaybına neden olduğuna değindi. Stadyum ihalesini alan firmaya gereksiz yere çok yüksek miktarda paralar ödendiğinin altını çizen Köse, "Başkan Akaydın yüklenici firmaya, yaptığı masraflarıyla birlikte müteahhit karı ödeneceğinin garantisini verdi. Burada masraflara ilave olarak müteahhitin bu inşaatı yapsaydı elde edeceği kardan bahsediliyor. İşin garip tarafı sözleşmede inşaatın tarafların kusuru dışında bir sebeple durması halinde herhangi bir şekilde müteahhite tazminat ödenmeyeceği açık bir şekilde belirtilmiştir. Belediye bu maddeyi işletebilirdi. Ama bu maddeye rağmen firmaya tazminat vermek için ısrar edildi ve bunun önü açıldı" dedi.

BU İŞBİLMEZLİK
İptal aşamasının devamında da hatalar zincirinin devam ettirildiğini ve ortaya yine çok büyük zararların çıktığını dile getiren Köse, "Tüm bu yaşananlar ışığında firma belediyeye bir icra takibi gönderiyor. Yüklenici firma diyor ki 'Sen benim sözleşmemi iptal ettin, benim sana ödediğim şu paraları bana iade et.' Ama maalesef Büyükşehir Belediyesi bu icra takibine itiraz ediyor. Ben burada art niyet arıyorum. Açık ve net konuda bir icra takibi yapılıyor ve siz bu icra takibine haksız yere itiraz ediyorsunuz. Mahkemenin size tazminat ödeteceği belli. Bile bile, göz göre göre icra inkar tazminatı ödüyorsunuz bu firmaya. Bu tazminatın bedeli yüzde 40'tır. Bu gereksiz yere ödediğiniz para bu milletin parasıdır. Antalyalıların parasıdır, o maaşlarını ödeyemediğiniz işçilerin parasıdır. Böyle iş bilmezlik olur mu?" şeklinde konuştu.

YANLIŞ YAPILDI

Firmanın sözleşme iptaline karşı 322 milyon liralık bir dava açtığını belirten Köse, şu an inşası devam eden stadyumun 79 milyon liraya mal edileceğini hatırlattı. Yaşananların hukuka aykırı olduğunu anlatan Köse, "Bir belediyenin bunu yapmaya hakkı var mı? Param yok diyorsunuz, borca batığım diyorsunuz ama Antalyalıların parasını bir yerlere çarçur ediyorsunuz. Bu stadı bakanlık 79 milyon liraya yaptırırken geldiğimiz noktada belediye 28 milyon lira tazminat ödedi. Üzerine de 300 küsur milyon ödeyecek" dedi.

'BU İYİ NİYETLİ BİR HATA DEĞİL'

Yapılan yanlışlar nedeniyle 11 milyon olarak ödenmesi gereken tazminatın 28 milyona ulaştığını dile getiren Köse, "Belediye birçok yere kaynak bulamadığını söylerken söz konusu bu paralar peşin ödenmiştir. Ödenen paralar bununla da kalmayacak. Çok ciddi bir tazminat davası, belediyenin yapmış olduğu çok büyük bir yanlış var. Biz bu hatanın Antalya'ya çok büyük bir maliyeti olduğunu, Antalya'nın geleceğine ipotek koyduğunu ve maalesef bu hatanın iyi niyetli bir hata olmadığını düşünüyoruz. Kamuoyunun önünde bunu soruyoruz. Niye bunu yaptınız?" diye sordu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Borçların nedeni Akaydın'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN