Kör göze tabela

Kemer'de "Aracılara komisyon ödemeden alışveriş için kent merkezini yalnız ziyaret edin" tabelaları kriz çıkardı. Acenteciler, hanutçu yerine koyulduklarından şikayetçi

Giriş Tarihi: 29.8.2013
Yıllık yerli ve yabancı 3.3 milyon turistin konakladığı Kemer bölgesinde tabela krizi yaşanıyor. Esnafın iş yapamadıkları gerekçesiyle alışveriş merkezlerine karşı ayaklanmasının ardından, Kemer bölgesinde turistlere yönelik tabelalar hazırlandı. "Aracılara komisyon ödemeden alışveriş yapmak için kent merkezindeki dükkanlara yalnız gelin" yazılı tabelalara acenteler tepki gösterdi. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası, Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ile Kemer, Tekirova, Göynük ve Çamyuva belediyelerinin logosu bulunan tabelaların kaldırılması isteniyor.

HANUTÇU GİBİ

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Antalya Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Kerim Çavuşoğlu, tabelaların acenteleri hanutçu gibi gösterdiğini söyledi. Antalya'ya 11 milyon turisti acentelerin getirdiğini ifade eden Çavuşoğlu, "Acenteleri hanutçu gibi göstermeye çalışan bu düşünce tarzı, hem acentelere, hem de Kemer bölgesine zarar verir. Esnafa da zarar verir. Çünkü bu güven kaybına neden olur. Bu Karadeniz fıkrasına benzer bir olay" diye konuştu.

KORKUTUR

Tabelaların Antalya'ya gelen turistleri ürküteceğini ve Antalya'ya karşı güvensizlik aşılayacağını ifade eden Çavuşoğlu, "Bindikleri dalı kesiyorlar. Turist buraya kolay gelmiyor. Bin bir türlü meşakkatli tarafları var. Bu kadar zor gelen turistleri burada ucuz menfaatler için ürkütmeye, akıllarına başka şeyler getirmeye hiç gerek yok. Müşterimizin aklında soru işareti uyandırıyor. Zaten müşterinin tırnağına bir şey olsa biz uğraşıyoruz, yine bu abuk sabuk cümlelerin muhatabı acenteler olarak biz olacağız" diye konuştu.

SUÇLU KENDİLERİ
Çavuşoğlu, esnafın turistin neden çarşıya gelmediği konusunda da kendisini sorgulaması gerektiğini söyledi. Çavuşoğlu, "Alışveriş merkezlerini suçluyorlar ancak kaçak işletmelere müsaade edilmesi, haksız rekabetin artması asıl önemli sorun. Sorunlar çözülse, işini doğru yapan müşterisiz kalmaz" dedi.

ATSO'NUN TAVRI
Açıklamanın altına imza atan kurumları da eleştiren Çavuşoğlu, "Bu açıklamanın altına imza atan sivil toplum örgütleri ve yerel yönetimlerin, özellikle ATSO'nun böyle bir oluşumun içerisinde olmasına akıl erdiremiyorum" diye konuştu. Acentelerin her işini yasal yapan kurumlar olduklarını ifade eden Çavuşoğlu, "Komisyon aldığımızı saklamadık. Aldığımız komisyonun vergisini de veriyoruz. Her şeyimiz yasal" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kör göze tabela
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN