Eğitim ordusu hazır

Giriş Tarihi: 30.8.2013

Antalya'da 450 bin öğrenciye eğitim verecek 25 bin öğretmen, 9 Eylül'de başlayacak yeni eğitim dönmine hazır

Yeni eğitim sezonunda, Antalya'da 450 bin öğrenci ile 25 bin öğretmen okullarda olacak. Geçen sezonu 417 bin öğrenci ve 24 bin 96 öğretmen ile kapatan Milli Eğitim Müdürlüğü, 13'ü hayırseverler tarafından yaptırılan 22 okul ve 2 öğrenci pansiyonu, birer halk eğitim merkezi ile spor salonunu hizmete açacak. Yeni okul ve öğretmen tayinleriyle, nüfusu sürekli artan Antalya eğitiminin ihtiyacı karşılanıyor.

ÖĞRETMEN TAKVİYELERİ
Öğretmen tayinleriyle 548 öğretmen Antalya'ya geldi, 268 öğretmen de başka şehirlere nakledildi. Eş durumu tayinleri belirlendi. İl dışından eş durumundan gelecekler Eylül ayının ilk haftalarında göreve başlayacak. Ardından ilk atamadan öğretmen alınacak. Bu arada ek ders ücretli öğretmen başvuruları ilçe müdürlüklerinde alınıyor. Buradan da 2 günlük seminerle bu öğretmenler de da ihtiyaç yerlere gönderilecek. Hedef, 16 Eylül'de bir tek ders dahi boş geçirmemek. Toplamda Antalya'nın ne kadar öğrenciyle ders başı yapacağı net değil. Ancak nüfus artışıyla öğrenci sayısında 33 bin artış bekleniyor.

22 OKUL AÇILIYOR
Öğrenci ve öğretmenler yaz tatilindeyken yeni sezonun hazırlıklarıyla geçiren Milli Eğitim Müdürlüğü, 252 okulu iyileştirme ve onarım çalışması tamamlandı ya da devam ediyor. İl Özel İdare ve Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü destekleriyle 2013 programına alınan 980 derslik ihaleleri de bitirildi ya da devam ediliyor. Bu sezon bakanlık tarafından İlk kez ilkokul ve ortaokul öğrencilerini kayıtları otomatik olarak yapıldı. 72 aylık ve üzeri 14 bin 844 öğrenci, 66- 72 ay arası 19 bin 261 çocuk ve 60- 66 ay arası 16 bin 725 çocuk, 50 bin 830 çocuk ilkokul birinci sınıfa kayıtları elektronik ortamda yapıldı. 60- 66 aylık olanların okula devamı, veli isteğine bağlı. Veli ilkokula gitsin ya da okul öncesine gitsin diye dilekçe verebilecek. Dilekçe vermezse, otomatik olarak ilkokul bire başlayacak. Ayrıca ortaokul 5'inci sınıfa 30 bin 418 kayıt oldu.

MESLEK LİSESİ KAYITLARI

Geçen sezon 34 bin 322 öğrenci 8'inci sınıftan mezun oldu ve SBS'ye girdi. Bunun 22 bin 963'ü SBS sonuçlarına göre Anadolu, Fen gibi sınavla öğrenci alan liselere yerleştirildi. Geriye kalan çocuklar 11 bin yeni liseli, 12- 29 ağustos arasında elektronik ortamda 10 meslek lisesi tercihi yaparak sisteme girişlerini gerçekleştirdi. 29 Ağustos'tan sonra bu çocuklar, meslek liselerine kayıtlarını yaptırmaya başlayacaklar.

84 DERSLİK KAZANILDI

Meslek liselerinin yeterli olması için, il merkezinde görevlendirilen 3 müfettiş merkezdeki meslek liselerini gezdiler. Depo arşivlerini ve idare odalarını birleştirdiler, okuldaki atıl kapasiteleri değerlendirerek, 84 yeni derslik çıkardılar. Bir başka deyişle var olan imkanları değerlendirerek, 20 derslikli 4 tane okul yapılmış gibi oldu. Her sınıfa 40 öğrenci alındığı düşünülürse, 3 bin 200 öğrenci için kapasite oluşturdu.

30 BİN ÖĞRENCİYE TAŞIMA VE YEMEK
Öğrencilere ücretsiz verilecek kitapların dağıtımına başladıklarını duyuran Gülay, bir yandan da ilk ve ortaokulda 18 bin civarındaki öğrencilerin taşıma ve yemek ihalelerini de gerçekleştirdiklerini söyledi. Ortaöğretimde 12 bin civarında çocuğun taşıma planlamaları yapıldığını açıklayan Gülay, "29 Ağustos kayıtları müracaatları bitince, bu ihalede de olacak. Toplamda 30 bin civarı çocuğu evinden alıp okula götüreceğiz ve yemeğini yedireceğiz. Yine ücretsiz olarak 5 bin çocuğu ortaokul, 2 bin çocuğu da ilkokul yurtlarında yatırıp, yedirip, okutacağız" dedi.

KAPASİTEMİZ YETERLİ
Yıllardır süregelen yeni okullar kazandırma çabasının meyvelerinin 12 yıllık zorunlu eğitime geçince daha net görüldüğünü anlatan Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay, "Yıllardır mesleki eğitimi yaygınlaştırıp yeni okullar yapmasaydık, 12 yıllık zorunlu eğitimle öğrenci sayımızda 30 bin artış olacak ve onlara 4 yıl içinde yer bulmakta güçlük çekecektik. Çok okul yapmamızın faydasını gördük. Hiçbir velimiz, çocuğumuz kaygı taşımasın. Biz çocuklarımıza ortaokullara yerleştirdik, hatta yatılı isteyenlerin alt yapılarını bitirdik. Her ilçede okul ve pansiyonumuz var" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eğitim ordusu hazır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN