Proje hazırlayan çantacılar yandı

Giriş Tarihi: 30.8.2013

Teşvik ya da hibe kredi veren kuruluşlara başvuracakların proje yazması için başvurduğu çantacılar, proje yazma kursu açmasıyla devre dışı kalacak

AB, KOSGEB, kalkınma ajansları gibi kurumların teşviklerinden yararlanmak isteyenlere uzmanlığı olmadığı halde proje yazarak para kazananların yarattığı mağduriyet, Akdeniz Üniversitesi Proje Geliştirme, Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin (APGEM) 2 günlük proje yazma kurslarıyla sona eriyor. Özellikle projelere verilen hibe kredilerden yararlanmak isteyen birçok kişi ve kuruluş, piyasasında 'çantacı' olarak tanınan ve asıl işi bu olmayan kişilere ortalama 10 bin TL gibi ücretler karşılığında 5 sayfalık proje yazdırıyor.

PROJEDE İMZALARI YOK

Ancak proje sunulurken, yazanın imzası olmuyor. Bunun yerine projeyi sunan kişi ya da kuruluşun adı geçiyor. Bunu bilen çantacılar, kabul edilmeyecek çalışmalar karşılığında para alarak, proje hazırlama konusunda bilgisi olmayanların iyi niyetini suiistimal edebiliyor. Projenin kabul edileceği garantisi verilmediği gibi proje yürütücüleri arasında da yer almayan çantacılar, kazandıkları bu para için vergi de ödemiyor.

MAĞDUR OLUYORLAR

Hangi kurumun hangi konuda ne tür destek verdiğini takip eden proje çantacıları, bu teşviklerden yararlanabilecek STK'ların, firmaların peşine düşüyor. Özellikle AB'nin sosyal fayda sağlayacak gençlik, iletişim, çevre, Türkiye'nin AB'ye uyumu gibi hibe verdiği projeleri alıp abartılı faturalarla para kazanmak niyetinde olanlar da yazdıkları projeleri kabul edilmeyen çantacıların mağduru olabiliyor.

PROJE YAZMA EĞİTİMİ
APGEM Kurucusu Prof. Dr. Cengiz Sayın, tüm projeleri yazmayı öğrettikleri 2 günlük kurs başlattı. Aktif bir eğitim programı hazırladıklarını vurgulayan Prof. Sayın, tam anlamıyla öğrenemeyenlere sertifika vermediklerini söyledi. Ayrıca çantacıların 10 bin TL'ye yazdıkları projeleri büyüklüğüne göre 2 bin-2 bin 500 TL'ye merkezlerinin yazdığını hatırlatan Sayın, "Bizim yaptığımız, yalnızca konunun uzmanlarına projeyi yazdırıp teslim etmek değil" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Proje hazırlayan çantacılar yandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN