Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Tohumda ithalat yanlış'

Giriş Tarihi: 30.8.2013
Burdur Milletvekili Ramazan K.Özkan, yağlı tohumlarda ithalata karşı olduklarını belirterek, üreticilerin sıkıntılarını dile getirdi.

SÖYLENTİ VAR

TMO tarafından ürün maliyetinin hesap edilmesini de istediğini dile getiren Özkan, "İlçeleri, köyleri, kasabaları dolaşıyoruz. Şu anda ay çiçeği hasadı başladı. Bucak, Karaaliler, Karapınar, Kestel Ovası'nda çekirge ile mücadele edildi. Yağışla mücadele edildi. Ürün toplama aşamasında. Şu anda ithalatın söz konusu olduğu yönünde duyumlar almışlar. Onun için yağlı tohum yani ayçiçeği üreticileri feryat ediyor. Fiyat çok düşük. Üretici ilaçlama yaptı, çekirgeyle mücadele etti, tohumunu buldular, ot mücadelesi yaptılar ve ürünü elde ettiler. Ürünün TMO tarafından üretim maliyeti hesap edilerek alınmasını talep ediyorlar" diye konuştu.

ÜRETİCİ KORUNMALI
İthalatın açılmasının üreticiyi zor durumda bırakacağını belirten Özkan, "Sürdürülebilir tarım ve hayvancılık politikası için üreticinin korunması gerekiyor. Zora gelindiği an ithalat açılıyor. Kesinlikle bizde yetişen ürünlerde ithalata karşıyız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Tohumda ithalat yanlış'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN