Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cengiz Altay: Kırılan kafaya ceza

Giriş Tarihi: 31.8.2013
Gaziantep'te, maçın ikinci yarısında evsahibi takım taraftarlarının attığı taş Aissati'nin başına isabet etti. Yayıncı kuruluş, Aissati'nin yaralandığı anı birkaç kere gösterdi. Maç durdu. Aissati, başına tampon yapılıp, file takıldıktan sonra maça devam etti. Maçtan sonra da başına 4 dikiş atıldı.
Maçtan sonra hakem Hüseyin Sabancı'ya tepkiler vardı. O esnada Aissati, kendisine taş atan tribünden gelen küfürlere 'hareket' yaparak karşılık vermiş. Ben 'hareket'i görmedim ama, itirazım da yok.
Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu, Aissati'ye 1 maç men ve 13 bin lira para cezası verdi. Aissati'nin başını yaran, küfür eden Gaziantepspor ise ceza kuruluna bile sevkedilmedi. Demekki Aissati'nin başının yarılması ve ona yapılan küfürler, hakem ve temsilci raporlarında yok. O halde hakem ve temsilciler Aissati'nin yaralandığını görmemiş.
Ama hakem ve temsilci nasıl olmuşsa maçtan sonraki o kargaşada Aissati'nin tribüne yaptığı 'hareket'i görmüşler!
Geçen hafta Fethiye'de hakemin başına pet şişe geldi, maç tatil edildi. Fethiyespor'a ilk etapta 2 maç seyircisiz oynama cezası geldi. Gaziantep'te ise başına taş atılarak yaralanan Aissati'ye ceza verildi. Tahkim Kurulu'na yapılan itiraz da sonucu değiştirmedi.
Ceza onaylandı. Şimdi, "Taş atıp futbolcunun kafasını kırmak serbest mi oldu?" diye soranlar varsa bu sorunun muhatabı ben değilim.
SABAH Akdeniz'in, sporda şiddete karşı net tavrı çok iyi bilinir. Bu konuda hiç mütevazi olmayız. İki gün önceki manşetimiz Antalya-Bursa taraftarı arasında dostluk kurulması amacını taşıyordu.
Birileri spor sayfamızı TV ekranından gösterip taraftarı üzerimize kışkırtmak istediğinde şu meşhur 6222 sayılı kanun bile yürürlükte değildi. Kimse kalkıp "Biz de tribün terörüne karşı şunu yapmıştık, bunu yapmıştık" filan demesin. Biz bu mücadeleyi bir taraflarımızı sağa-sola oynatmadan yaptık. Olayları eleştirdiğimizin ertesi günü 'U' dönüşü yapmadık.
Antalyaspor'un da daha önce sahası kapatıldı, seyircisiz oynama cezası aldı. Ama bunların hiç birinde saha içindeki hakem ve oyuncular yaralanmadı. Erciyes taraftarı, Kayseri'ye döndüğünde Antalya taraftarına misafirperverliği için teşekkür etti.
Şimdi Aissati olayından sonra biz bu taraftara şiddetin cezası olacağını nasıl anlatalım?
Maçlarda artık 6 hakem görev yapıyor.
Her şeyi daha iyi görsünler, hiçbir şey gözlerinden kaçmasın diye. Görmek istemiyorsa, gördüğünde gerekeni yapmıyorsa 16 hakem olsa ne yazar?
Eğer federasyon Aissati'nin başının yarılmasını rapor etmeyen hakem ve gözlemcilerden hesap sormazsa, ben şiddeti önleme mücadelesinde ciddi olunduğuna inanmam.
O zaman spor mahkemelerinde futbolcunun başını yaranlar değil, başı yarılan futbolcular yargılanır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cengiz Altay: Kırılan kafaya ceza
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN