Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hangi turist, ne için geliyor?

Geleceğin Soruları Vakfı - BAT Araştırma Enstitüsü Avrupalı turistlerin tatil seçimlerindeki kriterleri önem sırasına göre listeledi. Fiyat-hizmet dengesi ile doğal güzellik ön plana çıktı

Giriş Tarihi: 31.8.2013
Geleceğin Soruları Vakfı - BAT Araştırma Enstitüsü, Antalya'ya gelen turist potansiyelinin önemli bir kısmını oluşturan Avrupalı turistlerin tatil seçimlerindeki kriterleri belirledi. Geçen yıl yapılan çalışmada Alman, Avusturyalı, Hollandalı, Polonyalı, Danimarkalı, İtalyan, Fransız, İngiliz, İspanyol ve Rus turistlerin tatile gittikleri ülkelerdeki beklentileri sıralandı.

FİYAT-HİZMET

Mercek altına alınan 10 ülkenin ortak beklentisi "Fiyat-Hizmet Dengesi" üzerinde yoğunlaştı. Çevre ve doğal zenginlik tatile gidilecek ülkede en çok aranan ikinci özellik olurken, misafirperverlik, güvenlik ve güneş garantisi güzel bir tatil geçirmek isteyen turistin başlıca istekleri arasında yer aldı.

BEKLENTİLER

Geleceğin Soruları Vakfı - BAT Araştırma Enstitüsü'nün 2012 yılında yaptığı araştırmaya göre turistlerin beklentileri tek tek sıralandı.

İYİ ANALİZ EDİLMELİ
VAKIF tarafından ortaya konan turist profilinin iyi analiz edilerek Türk turizmine entegre edilmesi gerektiğini belirten Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, beklentilerin boşa çıkarılmaması gerektiğini savundu. Yavuz, "Çevre ve doğa bütün tatilciler için en önemli kriterlerin başında geliyor. Tatil ülkesinin bu konuya duyarlığı dikkatle takip ediliyor. Ayrıca ve en önemlilerinden biri misafirperverliğini kaybeden ve turistleri yolunacak kaz gibi gören ülkeler büyük turist kaybı yaşıyor" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hangi turist, ne için geliyor?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN