Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antalya'nın para karnesi

Giriş Tarihi: 1.9.2013

ATSO Başkanı Budak, Antalya ekonomisinin 7 aylık karnesini çıkarttı. Budak, "Turizmdeki artışa rağmen sanayimizde ve ticarette yeterli canlılık olmadı" dedi

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkan Çetin Osman Budak, Antalya ekonomisinin 2013 yılı karnesini çıkarttı. YEDİ aylık dönemde Antalya'ya giriş yapan yabancı turist sayısının yüzde 7.4 artışla 6 milyon olduğunu anlatan Budak, "Altı aylık dönemde yüzde 55 artışla 1 milyar 188 milyon TL tutarında teşvik belgesi düzenlenmiştir. Turizm sektörü yaklaşık yüzde 50, imalat sanayi yüzde 38, tarım yüzde 2 ve madencilik yüzde 3.3 pay almıştır" dedi.

TURİZM TİCARETİ CANLANDIRMADI

Turizmde Gezi olayları görüntüsünün Batı Avrupa pazarını olumsuz etkilediğini savunan Budak, "Rusya pazarının Mısır'dan Türkiye'ye kaymasıyla da göz ardı edilebilecek boyutta bir artış yaşandı. Ayrıca turizm sektörümüz de ciddi gayret gösterdi, fedakarlık yaptı. Ama turizmdeki artışa rağmen sanayimizde ve ticarette yeterli canlılık olmadı" dedi.

ANTALYA'NIN PARA DURUMU

Protesto edilen senet tutarının yüzde 26.6 oranında arttığını anlatan Budak, "Nakdi kredi hacminde 4'üncü sırada olan ilimizde kredi hacmi artış oranı Haziran ayı itibariyle yüzde 29.12'dir. Takipteki alacak oranı ise yüzde 3.6'dır. Vergi tahsilatı artışı Haziran ayı itibariyle ilimizde yüzde 15.7 ile yüzde 20.7 olan Türkiye genel oranından düşük kalmıştır" dedi.

GÜNÜ KURTARMA ÇALIŞMASI

Budak, "Yeni şirket kuruluşlarında azalma, vergi tahsilatımızda artışın Türkiye'nin altında kalması, senet protestoları, sanayi elektrik tüketiminde artış oranı nispeten zayıf verilerimizdir. Bu da ticaretimizdeki, esnafımızdaki sıkıntıyı gösteriyor" dedi. Kredilerdeki artışın olumlu olmadığını anlatan Budak, "Kredilerdeki artışın bir kısmının günü kurtarmak çabasından geldiğini biliyoruz. Geçmişte kredi canlılık demekti. Ama şimdi kredilerin bir kısmı sıkıntıya işaret ediyor" dedi.

ANTALYA'YA YATIRIM GEREK

Antalya ekonomisini yorumlayan Budak, "Gerek makro ekonomiye baktığımızda gerekse Antalya verilerine baktığımızda şunu söyleyebiliriz ki, Antalya'ya daha fazla yatırım, Antalya ticaretinde planlama ve kural, işyeri enflasyonuna sınır derken boşuna demiyoruz. Esnafın bir kısmının çıkmazda olduğunu hep söylüyorum. İşini düzelt diyoruz, ama düzeltecek ortam yok. Bu nedenle gerek kamu gerekse özel sektör olarak acilen ticaretteki durumu masaya yatırmamız gerekiyor" diye konuştu. Antalya İhracatçılar Birliği verilerine göre ise 7 aylık artışın yüzde 19.5 olduğunu ifade eden Başkan Budak, "Sektörler itibariyle ihracatta artış oranı meyve ve sebzede yüzde 10, sanayide yüzde 5.6, madencilikte yüzde 80.7'dir. Serbest Bölgemizden yurtdışına satışlar da yüzde 17 oranında artmıştır" dedi.

SANAYİ ÜRETİMİ ARTIYOR

Budak sanayi üretiminin göstergesi olan elektrik tüketimini verilerine de değindi. Budak, "Organize Sanayi Bölgesi elektrik tüketimi Temmuz ayı itibariyle yıllık yüzde 2.9 arttı" dedi. Çetin Osman Budak, Sosyal Güvenlik Kurumu verilerine göre de Mayıs ayı itibariyle zorunlu sigortalı sayısının yıllık yüzde 9,6 arttığını söyledi.

TARIM SEKTÖRÜ VERİLERİ

Başkan Budak, Antalya Toptancı Hal verilerine göre, yedi aylık dönemde ürün hacminde 584 bin tona denk gelen yüzde 1'lik bir azalma olmasına karşılık, ortalama ürün değerinde ise yüzde 14 artış gerçekleştiğini açıkladı. Hal verilerinde aylık olarak Nisan ve Mayıs aylarında sert düşüş, diğer aylarda ise yükselme olduğuna değinen Budak, "Ticaret Borsası işlem hacmi de yedi aylık dönemde ürün hacmi yüzde 10, ürün değeri yüzde 4 azalmıştır" dedi. Budak, "Tarımda ise durum aydan aya, üründen ürüne değişiyor. Bu yıl ihracat ve son iki aydaki fiyatlar daha iyi oldu. Ama bu önceki dönemleri telafi etmeye henüz yetmez" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya'nın para karnesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN