Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İhracatta 1 milyar dolara doğru

Giriş Tarihi: 2.9.2013

Antalya İhracatçılar Birliği üzerinden gerçekleşen ihracat 8 ayda 974 milyon dolara ulaştı. Ağustos'ta aylık bazda ihracat artışı yüzde 29 oldu

Antalya'nın ihracatı yılın ilk 8 ayında 1 milyar dolara yaklaştı. Ocak-Ağustos döneminde Antalya İhracatçılar Birliği üzerinden gerçekleşen ihracat yüzde 20.5 artarak 974 milyon dolara ulaştı. Ağustos ayında ihracattaki artış yüzde 29 oldu. Ağustos ayında 112 milyon dolarlık ihracat gerçekleşti.

MADENCİLİK BÜYÜYOR
İhracatının sektörel dağılımda yaş meyve sebze sektörü öncü konumunu korudu. İlk sekiz aylık dönemde geçen yıla oranla yüzde 9,9 artış gösteren yaş meyve sebze sektörü ihracatı 339 milyon dolara ulaştı. Bölge ihracatının yükselen trendi madencilik sektöründe ise yüzde 73,5 artış ivmesi ile 154 milyon dolarlık ihracat yakalandı. Bölge ihracatına önemli katkılar sunan diğer sektörler ise 100 milyon dolarlık ihracatı ile toprak sanayi ürünleri, 78 milyon dolar ile kimya ve 66 milyon dolar ile demir-demir dışı metaller sektörleri oldu. Antalya İhracatçılar Birliği Başkanı Mustafa Satıcı, Ocak-Ağustos döneminde Antalya İhracatçılar Birliği üzerinden 140 ülkeye ihracat gerçekleştirildiğini söyledi. Satıcı, "Birliğimiz ihraç ürünlerinin en önemli destinasyonu 188 milyar dolar ile Rusya Federasyonu olmuştur" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İhracatta 1 milyar dolara doğru
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN