Haluk ÜNCEL: Akaydın ve adalet

Giriş Tarihi: 4.9.2013
Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, inandırıcılığını sürekli kaybediyor. Yaptığı çelişkili açıklamalar, olayları kendi penceresinden değerlendirmesi, sadece kendisine değil, partisi CHP'ye de zarar veriyor.
Yaklaşık 4.5 yıldır devam eden gelişmeleri istediği gibi yönlendirme ve doğruları söylememe alışkanlığı artık Antalya halkı tarafından da kabul görmüyor.
Örneğin; son olarak, önceki gün ikinci duruşması yapılan A-Kent'in işlettiği Halkkart'taki usulsüzlük davasında ulaşım esnafı, Halkkart sistemi ve aktarmalı ulaşım nedeniyle zarar ettiklerini anlatınca, Akaydın zararı Başbakan Erdoğan'ın mazo- ta yaptığı zamma bağladı ve salonda yuhalandı.
Sonuç; ulaşım esnafı Akaydın'ın işine geldiği gibi yorumladığı mazot hikayesini yemedi… Bir başka örnek; Akaydın, Rixos Downtown Otel'de Antalya Barosu'nun ev sahipliğinde düzenlenen Adli Yıl'ın açılış balosunda yaptığı konuşmada "Türkiye'de maalesef adalet, hukuk ayaklar altında. Son yıllarda halkın da adalete bir güvensizliği var. Dilerim bu ve bundan sonraki yıllar adaletin tamiri ile geçer. Umarım Türkiye tekrar adil, bağımsız, özerk ve Başbakanın kendisini hakim ve savcı ilan etmediği bir hukuk düzenine kavuşur" diyor.
Başbakan ile ilgili sözlerine geleceğiz ama önce Akaydın'ın açmazını irdeleyelim… Aynı Akaydın, bundan bir hafta önce, Ak Parti İl Başkanı Mustafa Köse'nin kendisine yönelttiği 100. Yıl Spor Kompleksi ile ilgili belediyeyi kamu zararına uğrattığı suçlamalarına karşılık verdiği yanıtta "mahkeme kararını" uyguladıkları gerekçesini öne sürdü. Yani, ayaklar altında dediği hukuk ve adaletin arkasına sığındı. Antalya'yı yaklaşık 350 milyon TL zarar uğrattığı öne sürülen davada bu kez, hukuk ve adalet ne diyorsa onu uyguladığını ifade etti. Zatı muhterem bir hafta sonra da adaletin tamirini dile getirdi. Şimdi sormak lazım; Akaydın sen hangi adaletten bahsediyorsun?
İşine gelen adaletten mi, yoksa işine gelmeyen adaletten mi?
Başbakan ile ilgili sözlerine gelince; Akaydın sen orada bir dur, haddini bil derler. Senin "Umarım Türkiye tekrar adil, bağımsız, özerk ve başbakanın kendisini hakim ve savcı ilan etmediği bir hukuk düzenine kavuşur" diye saçmaladığın bu ülkenin Başbakan'ı zamanında bir şiir yüzünden hapiste yatmıştır.
Adaleti de hukuku da cezayı da sindirmiştir.
Adalet kavramını köçek gibi yorumlamamıştır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Haluk ÜNCEL: Akaydın ve adalet
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN