Halkın Portakalı'nda sertifikalar dağıtıldı

Giriş Tarihi: 5.9.2013

Toplumun her kesiminden, her yaş grubundan 185 kişinin başvurduğu Halkın Portakalı'nda Kısa Film Atölyesi'nde sertifikalarını alan amatör sinemacılar 14 grup halinde film çekecek

Bu yıl 5'inci kez gerçekleşen Halkın Portakalı Kısa Film Atölyesi kursiyerlerine sertifikaları AKM Perge Salonu'nda düzenlenen törende dağıtıldı. Eğitimlerini tamamlayarak projede yer almaya hak kazanan kursiyerlere sertifikaları Antalya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Adem Akyürek tarafından sunuldu. Toplumun her kesiminden, her yaş grubundan 185 kişinin başvurduğu 5. Halkın Portakalı Kısa Film Atölyesi'nde sertifikalarını alan amatör sinemacılar 14 grup halinde film çekimlerine başlayacaklar. Film çekimlerine başlayacak grupların isimleri şu şekilde: "Anka", "Arka Vagon S.", "Çapulcular", "Dijital", "Glug", "1881", "Kan Grubu", "Kan Portakalı", "Mavi", "Micheal", "Monti", "Muamma", "Temaşa", "Zaman".

KENTİN DÖRT BİR YANINDA

Tören açılışında bir konuşma yapan Adem Akyürek, "Festival coşkusunu Antalya'nın dört bir yanına yayma, Altın Portakal'ı kitlelerin festivali yapma hedefimize uygun projeler oluşturmaya devam ediyoruz" dedi. Halkın Portakalı Kısa Film Atölyelerinde başlangıçtan bu yana yaklaşık 800 Antalyalının eğitim gördüğünü belirten Adem Akyürek, proje kapsamında dört yıl boyunca 43 filmin çekildiğini bildirdi. Adem Akyürek, "50 yıldır Türkiye'nin en büyük film festivaline ev sahipliği yapan Antalya'da film çeken, sinema konuşan ve tartışan bilinçli bir sinema izleyicisi oluşturmak en büyük amacımızdı. Bu yıl beşincisini gerçekleştirdiğimiz Halkın Portakalı, bu amaca en çok hizmet eden projelerden biri oldu. Dileğimiz, Halkın Portakalı sinemacılarının gelecekte ülkemizin önemli sinemacıları arasında yer almasıdır" diye konuştu.

TOPLAM 30 BİN TL ÖDÜL
Çekimleri tamamlanan, festival programı kapsamında gösterimi yapılan 14 film, Halkın Portakalı ödülleri için yarışacak. Yarışma sonunda birinci gelen filme 15 bin, ikinci filme 10 bin, üçüncü filme 5 bin TL olmak üzere toplam 30 bin TL parasal ödül ve Halkın Portakalı heykeli verilecek. Halkın Portakalı'na benzer projeler başka şehirlerde de hayat bulmaya başladı. Bunlardan biri bu yıl Halkın Portakalı'nın konuğu olacak. Çanakkale Kent Konseyi Fevzipaşa Mahalle Meclisi'nin yürüttüğü bir proje kapsamında Roman çocuklar sinema eğitimi alıp film çektiler. Filmin özel gösterimi için Antalya'ya gelecek olan Roman çocuklar Halkın Portakalı ekipleriyle bir araya buluşacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Halkın Portakalı'nda sertifikalar dağıtıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN