İnceleme raporları katliamı doğruladı

Gazipaşa, Aksu ve Saklıkent'te yapılan inceleme sonucunda maden ocaklarının ciddi zararlara yol açtıkları tek tek tespit edildi

Giriş Tarihi: 5.9.2013
Antalya İl Genel Meclisi'nde 'doğa katliamı' tescillendi. Maden Ocakları ve Ruhsatları İnceleme Komisyonu Başkanı Ali Arslan'ın, İl Genel Meclisi'nin Eylül ayı toplantısında açıkladığı inceleme raporlarında Gazipaşa, Aksu ve Saklıkent mevkiinde faaliyet gösteren maden ocaklarının çevreye önemli zararlar verdiği belirtildi. Söz konusu maden ocaklarının çoğunda eksik evrakı bulunmadığını belirten Arslan, şirketlerin izin belgelerine gösterdikleri hassasiyeti doğaya göstermediklerini ifade etti.

ÜRÜNLER TOZ ALTINDA
Aksu ilçesi sınırları içerisinde bulunan Tehnelli Çayı'nın genişletilmesi çalışmaları esnasında harfiyat alımı ve taşınması sırasında çevreye zarar verildiği iddiaları üzerine bölgede inceleme yapan komisyon üyeleri, hazırladıkları raporda çayın ıslahını yapan şirketin yetkililerini bulamadıklarını belirtti. Arslan, çalışmaların yapıldığı bölgedeki yolda sulama yapılmadığı için narenciye tarlalarının toz altında kaldığını ve ürünlerin zarar gördüğünü ifade etti.

İZİNSİZ ARAMA
Saklıkent'teki Batı Ege Mermer firmasının çıkan hafriyatı alandan aşağıya döktüğünü ve dağın Feslikan Yaylası'na bakan bölümde çirkin bir görüntü oluştuğunu söyleyen Arslan, aynı bölgedeki ikinci bir mermer ocağının çevreye zarar verdiğini, Gazipaşa ilçesi Korubaşı ve Çakmak Köyü arasında faaliyet gösteren Zümrüt Maden adlı kum çakıl ocağının gerekli önlemleri almadığını vurguladı.

KAPATILSIN
İnceleme raporlarından çıkan sonuçlara tepki gösteren Özel İdare Komisyonu Sözcüsü Abdullah Demir, "Maden ocaklarının evraklarının tam olması beni ilgilendirmiyor. Benim gören bir gözüm var. Doğanın güzelliğini bozan bir şey var. Mermer ocakları atıklarını vatandaşın ürün ektiği araziler üzerine atmışlardır. Doğa katledilmiştir.Bunun yasayla bir ilgisi yok. Mermer ocaklarının faaliyetlerinin derhal durdurulmasını talep ediyorum" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İnceleme raporları katliamı doğruladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN