Yerli turistler Alman turisti geride bıraktı

Giriş Tarihi: 5.9.2013

Bakanlık belgeli tesislerde konaklayan yerli turistte zirvede yer alan Kemer, belediye belgeliler dahil edildiğinde de liderliğini korudu

Kültür ve Turizm Bakanlığı, bakanlık belgeli otellerin konaklama verilerinin ardından belediye belgeli tesislerde de ilçe ilçe konaklama verilerini açıkladı. Kemer'in liderliği değişmedi. Bakanlık ve belediye belgeliler dahil olduğunda, Kemer'de konaklayan yerli turist sayısı 795 bine ulaştı. Toplamda, ilk 20 ilçe arasında Antalya'dan 5 ilçe yer aldı.

YERLİ TURİST 3 MİLYONU AŞTI

Muratpaşa, Alanya ve Serik, sırasıyla 12, 13 ve 14'üncü sırada yer alırken, Manavgat ise yerli turistin tercihinde 20'nci oldu. Antalya'da 2012 yılında 2 milyon 603 bin 361 yerli turist bakanlık belgeli tesislerde konaklarken, belediye belgeli tesislerde ise konaklayan yerli turist sayısı 553 bin 291 oldu. Böylece Antalya'da konaklayan yerli turist sayısı 3 milyonu aşarak, 3 milyon 156 bin 652'ye ulaştı.

ALANYA YİNE LİDER

Antalya'da belediye belgeli tesisler arasında en çok konaklama Alanya'da 169 bin yerli turist ile zirveye ulaştı. Belediye belgeli tesislerde yerli turistlerin ortalama kalış süresinin en yüksek olduğu ilçe, 7.7 gün ile Alanya oldu. Yerli turistin bakanlık belgeli tesislerde geceleme sayısı ise, Kemer'de 2 milyon 342 bin 971 ile zirve yapmıştı.

OTEL ODALARININ YÜZDE 25'İ YERLİYE
Kemer Turistik Otelciler Birliği (KETOB) Başkanı Tayyar Gül, Kemer bölgesinde yıllık yerli turist sayısının, Alman turist sayısını geride bıraktığını açıkladı. Bölgede ilk sırada Rus turistin yer aldığını anlatan Gül, "İkinci sırada ise yerli turist var. Almanlar ise üçüncü sırada yer alıyor. Kemer bölgesinde artık oteller, yerli turist için kontenjanının yaklaşık yüzde 25'ini ayırıyor" diye konuştu. Yerli turiste kontenjan ayırmanın yanı sıra, hizmet konusunda da yerli turistin tercihlerinin gözetildiğini anlatan Gül, "Özellikle yiyecek ve içecek konusunda, yerli turistin tercihlerine önem veriyoruz. Bizim damak tadına uygun yemekleri mönüye koyuyoruz" dedi. Gül, Kemer'de yaşayan bir kent merkezinin olması, eğlence mekanlarının fazlalığının ve Antalya ile ulaşımının kolay olmasının da önemli bir tercih nedeni olduğunu vurguladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yerli turistler Alman turisti geride bıraktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN