Olimpos'ta kazı başladı

Olimpos antik kentinde arkeolojk kazıları başladı. Bu yıl ağırlıklı olarak, restorasyon ve daha önce ortaya çıkan yapıların sağlamlaştırılması için çalışmalar yapılacak

Giriş Tarihi: 7.9.2013
Antalya'nın Kumluca ilçesindeki Olimpos antik kentinde, 2013 yılı kazı ve restorasyon çalışmaları başladı. Olimpos Kazı Heyeti Başkanı, Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yelda Uçkan, bu yılki çalışmaların üç bölümde sürdürüleceğini söyledi.

13 yıl önce başladı

Antik kentte kazı çalışmalarının 2000 yılında başladığını anlatan Uçkan, bu yıl ağırlıklı olarak, daha önceki yıllarda ortaya çıkartılan yapıların restorasyonu ve sağlamlaştırılması üzerine çalışacaklarını kaydetti. Olimpos antik kentinin üç boyutlu modellenmesi çalışmalarının da devam edeceğini belirten Uçkan, bu çalışmayla antik kentin geçmişteki yapısını birebir ortaya koymayı amaçladıklarını kaydetti.

16 kişilik ekip

Uçkan, çalışmaların 16 kişilik ekiple sürdürüleceğini bildirdi. Olimpos'un bağlı olduğu Yazır köyü Muhtarı Halil Karataş da antik kentin ayağa kaldırılması için kazı çalışmalarını desteklediklerini söyleyerek, "Antik kent bölge için çok önemli. Ören yerinin turizme de büyük katkısı var" diye konuytu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Olimpos'ta kazı başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN