Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Burun estetiği deyip geçme

Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Bölümü'nden Opr. Dr. M.Ulvi Kayalı, burnun yüzdeki estetik bütünlüğün önemli bir parçası olduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 8.9.2013
İnsan burnunun, güzelliğe katkısı dışında, koku almak, alınan havayı temizlemek, ısıtmak ve nemlendirmek gibi birçok önemli fonksiyonu olduğunu hatırlatan Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Bölümü'nden Opr. Dr. Mahmut Ulvi Kayalı, "Estetik burun cerrahisi burnumuza yüzümüz ile orantılı daha uyumlu bir şekil verme sanatıdır" dedi. Opr. Dr. Kayalı estetik burun cerrahisinin bugün geldiği noktada daha doğal yada kişinin genel özellikleri ile daha uyumlu ve işlevini daha iyi gören burun hedeflendiğini belirterek, "Ameliyat olan kişilere yönelik 'Estetik yaptırdığı ne kadar belli, hiç doğal olmamış' gibi eleştiriler yerini 'Ne kadar güzel olmuş hiç belli bile değil' gibi beğeni ifadelerine bırakmaktadır. Artık estetik cerrahlar ameliyat öncesi hastaların beklentilerini ayrıntılı olarak anlamaya çalışmakta, hastalarla onlara uygun olacak müdahaleleri tartışmakta ve ameliyat esnasında güzellik kadar fonksiyonelliğe de dikkat etmektedir" diye konuştu.

AYRILMAZ İKİLİ

Opr. Dr. Kayalı, zaten burun için güzellik ve işlevselliğin ayrılamaz iki bütün olduğunu belirterek "Burnumuzun içerisindeki eğrilikler yada nefes almayı güçleştiren gelişim bozuklukları dışarıda da eğri yada şekil bozukluğu olan bir burun olarak kendisini göstermektedir. Birçok kişi burnun nefes almak ile ilgili sorunları ile dış görünümüne yönelik müdahalelerin birbirinden ayrı yapılması gerektiğini düşünmektedir. Aksine burunun içine ve dış görünümüne yönelik müdahalelerin aynı ameliyatta yapılmasının sağlayacağı birçok fayda vardır" dedi. Burunun ortasındaki kıkırdağı düzeltmek için yapılan septoplasti ameliyatlarından sonra estetik burun ameliyatlarının daha zor olduğunu söyleyen Kayalı, "Çünkü çalışılan alanda yapışıklıklar oluşmakta ve bu kıkırdaktan alınan parçalar ile dışarıya şekil verildiği için eğer bu parçalar daha önceki ameliyatta alındıysa şekil verme ameliyatı daha zor olmaktadır. Kısacası burun bütünlüğü olan bir organdır. Burnun iç kısmını burunun temeli olarak varsayarsanız eksik bir temel üzerine yapacağınız en görkemli yapı bile kısa sürede yıkılacaktır" diye konuştu.

BİLGİSAYAR ORTAMINDA ANALİZ
Burnu yeniden inşaa etme sürecinde ilk aşamanın ameliyat kadar önemli olan planlama olduğundan bahseden Opr. Dr. Mahmut Ulvu Kayalı, "Estetik burun ameliyatları öncesi farklı yönlerden burunun fotoğrafları çekilmekte ve bilgisayar ortamında analiz edilmektedir. Yine aynı şekilde burunun iç kısmı da kapsamlı bir biçimde değerlendirilmektedir. Hastalar ile fotoğraflar üzerinden beklentileri yüz orantıları ayrıntılı bir biçimde konuşulmakta ve ameliyat bir anlamda simüle edilmektedir. Bu milimetrik heasaplamalar ameliyatın sonucunun beklenilen ile daha yakın olmasını sağlamaktadır" dedi.

AMELİYAT PLANLAMASI İYİ YAPILMALI
Opr. Dr. Mahmut Ulvi Kayalı, ameliyat sürecinin, ameliyat öncesi planlama iyi yapılıp hastanın beklentileri ve yapılabilecekler arasındaki ince denge doğru kurulduysa domino taşları gibi 'tıkır tıkır' ilerleyeceğini belirterek, "Ameliyat sonrası morluklar ve ödem tecrübeli anestezi hekimleri ile ve burun ameliyatları için kullanılan özel anestezi teknikleri ile artık daha az görülmektedir. Eğer burun içerisinde çok ciddi bir sorun yok ise tampon dahi konulmamaktadır. 1 hafta burun üzerine sert plastik bir atel yerleştirilmekte ve 1. haftada bu atel alınmaktadır" diye konuştu. Opr. Dr. Kayalı, burun estetiğinin günümüzde en sık yapılan estetik ameliyat olduğunu vurgulayarak, "Artık burun ameliyatı sonuçları daha net biçimde öngörülebilir ve güvenlidir. Eğer burnunuzun şekli ile ve nefes alma ile ilgili bir sorununuz varsa vakit kaybetmeden güvendiğiniz bir plastik cerrahi uzmanına danışın" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Burun estetiği deyip geçme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN