Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Öksürük ihmale gelmez

Giriş Tarihi: 8.9.2013

Medical Park Antalya Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü'nden Uzm. Dr. Toprak, kronik öksürük ve tedavisi hakkında bilgi verdi

Üç haftadan uzun süren öksürüğe kronik öksürük dendiğini belirten Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Göğüs Hastalıkları Bölümü Uzm. Dr. Evren Toprak bunların tüm öksürük şikayetlerinin yüzde 20'sini oluşturmakta olduğunu söyledi.

HASTALIK BELİRTİSİ
Öksürüğün çeşitli hastalıkların belirtisi olabilmekle beraber, bazen nedeninin tüm çalışmalara rağmen belirlenemeyeceğini vurgulayan Uzm.Dr. Toprak, "Uzamış öksürüklerin en önemli özelliklerinden birisi de öksürük şuruplarına cevap vermemesidir. Solunum yollarının akut ve kronik enfeksiyonları, astım, KOAH gibi kronik hava yolu hastalıkları, sarkoidozis ve amfizem gibi akciğer rahatzıslıkları, iyi veya kötü tümörler, tüm hava yolları ve dış kulakta bulunan yabancı cisimler, çeşitli kalp, mide, yemek borusu hastalıkları ve özellikle yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan çeşitli ilaçlar uzun süreli öksürüğün en önemli nedenleridir" diye konuştu. Kronik öksürük ile başvuran hastaların öncelikli olarak akciğer hastalıkları açısından değerlendirilmesi gerektiğine değinen Uzm. Dr. Toprak, "Eğer belirgin bir akciğer rahatsızlığı saptanmaz ise üst solunum yolları ve diğer nedenlerin araştırılması bir sonraki aşamayı oluşturur" dedi.

BİRDEN FAZLA NEDENİ OLABİLİR
Hastalığın tedavi yöntemleri ve süreci hakkında da bilgi veren Uzm. Dr. Toprak, "Uzamış öksürükte genellikle birden fazla nedenin olduğu saptanmaktadır. Bu bakımdan ayrıntılı bir inceleme çok önemlidir. Bu tür hastalara ilk önce akciğer ve sinüs filmi, solunum fonksiyon testleri mutlaka uyguladığımız öncelikli tetkiklerdir. Diğer durumların ekarte edilmesi için gerekirse kan, allerji testi ve diğer laboratuvar tetkikleri ile birlikte tomografik incelemeler de yapılabilmektedir. Bazen aylar, yıllar süren öksürüğü olan ve tetkiklerde problem saptanmayan kişilere bronkoskopi denilen endoskopik yöntemle bakılmakta ve akciğerden alınan örneklerle mikroskobik inceleme yapılabilmektedir. Uzamış öksürüğün tedavisinde öksürük kesici ilaçların yeri yoktur" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Öksürük ihmale gelmez
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN