Hurdadan sanat, turist çekmedi

Sanayi ustaları tarafından hazırlanan Atık Malzeme Heykel Müzesi'ni tek bir turist ziyaret etmedi. Turistin sanayiye gitmeyeceğini söyleyen Yavuz, taşınma önerdi

Giriş Tarihi: 9.9.2013
Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin açtığı Atık Malzeme ile Heykel Tasarım ve Uygulama Atölyesi'nde heykeltıraş Ayhan Karapınar'dan eğitim alan 19 sanayi ustası, hurda, otomobil parçası, ağaç ve metal atıklardan birbirinden ilginç 20 heykel yapmıştı. Ortaya çıkan eserler Yeşil Akdeniz Sanayi Sitesi içerisinde sergilenmeye başlanmış ve söz konusu sergi için tur şirketleri ile anlaşılıp turist kafilelerinin beğenisine sunulacağı söylenmişti. Ancak yaz sezonunun son günlerine gelinmesi rağmen tek bir turist bile sergiye uğramadı. Serginin Avrupa'da dahi bir örneğini görmediğini belirten Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, "Eserler gerçekten çok ilginç ve çok güzel. Esnaf çok güzel ustalıklar sergilemiş. Fakat sergi çok atıl kaldı. Sanayi sitesine götürülüp sergiyi gezmesi sağlanacak turist bulmak mümkün değil. Eserler orada kaybolmaya mahkum" dedi.

ESERLER ÇÜRÜMESİN

Yavuz, eserlerin turist yoğunluğunun fazla olduğu yerlerde sergilenmesinin büyük faydalar sağlayacağını aktardı. Lara'daki Düden Park'ın turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden biri olduğunu hatırlatan Yavuz, "Orası çok büyük ve yeşillik. O alana bu heykeller yerleştirilebilir. Işıklar Caddesi'ndeki kurbağa heykelleri önünde her gün yüzlerce insan fotoğraf çektiriyor. Bu heykellere yazık oluyor. Daha fazla çürümesinler ve en önemlisi oradaki ustaların da şevki kırılmasın. Eserlerinin bu şekilde değerlendiğini görmek o kişileri daha da istekli çalışmaya sevk edecektir" şeklinde konuştu. Yavuz ayrıca Antalya'da önünde fotoğraf çektirilebilecek çok fazla alan olmadığı için heykellerin bu boşluğu dolduracağına inancının tam olduğunu söyledi.

ESNAFIN DİLEĞİ

Bölge esnafı da Yavuz'un söylediklerini destekledi. Meydana getirdikleri eserleri kendilerinin dışında hiç kimsenin görmediğini ve müzenin açıldığı günden bu yana tek bir yabancı turist tarafından ziyaret edilmediğini aktaran sanayi esnafı, serginin başka bir yere taşınarak insanların beğenisine sunulmasının daha fazla yarar sağlayacağını aktardı.

'O ESERLER USTALARIN'

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Adem Akyürek, Haziran ayı içerisinde açılan müzenin ikinci etap çalışmalarının yeni tamamlandığını belirtti. 'Ben Antalyalıyım' projesi kapsamında birçok vatandaşın sergiyi gezdiğinin altını çizen Akyürek, eğitim yılının açılması ile birlikte öğrenciler için turlar düzenleyeceklerini anlattı. Eserleri sanayi esnafına ait olduğu için sanayi sitesi içerisinde sergileme kararı aldıklarını belirten Akyürek, "Eğer ustalar yeni eserler yaparlarsa, onları Antalya'nın çeşitli noktalarında sergileriz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hurdadan sanat, turist çekmedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN