Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Haluk ÜNCEL: Türel ile Akaydın arasındaki fark!

Giriş Tarihi: 11.9.2013
Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, pervasızca, Antalyalı ile dalga geçmeyi sürdürüyor, icraat yapamama ayıbını bu yolla gidermeye çaba gösteriyor. Hemen hemen her konuşmasında/demecinde muhakkak, ne yapıp ne edip, araya Hükümeti ve Büyükşehir'in eski yönetimini hedef alan söylemleri sıkıştırıyor. Aslında bu zatı muhterimi pek ciddiye almamak gerekiyor diye düşünsem de, bazı gönlü temiz vatandaşların ikilemde kalmaması için gerçekleri açıklama vazifesi de, bizlere düşüyor.
Geçenlerde Antalya Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı, şimdinin Antalya Milletvekili, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Menderes Türel'in "Büyükşehir borç batağında" başlığı ile verilen açıklaması için de, Akaydın aynı yola başvurdu. Gerçekleri saptırıp, kafa karışıklığı yaratacak kelamlarda bulundu. Antalya'ya hizmet ile ilgili bir şeyler geveledi.
Şimdi, Türel ile Akaydın'ın "Antalya'ya hizmet aşkı" terazisine koysanız, Türel'in kefesi o kadar ağır basar ki; Akaydın'ı bırakın diğer kefede bulmayı, kimbilir hangi diyara gitti diye ararsınız.
Aradaki fark bu… Antalya'nın en talihsiz seçim kazasının baş aktörü olarak değerlendirdiğimiz Akaydın, bunları bildiği için, gerçekleri saptırmaktan kaçınmıyor, hatta bilerek üstüne gidiyor. Eksiğini bu metotla gidermeye çalışıyor. En ciddi konuları dahi sulandırmaktan imtina etmiyor.
Bakınız, Akaydın yine önceki gün 50.
Antalya Altın Portakal Film Festivali için düzenlediği toplantıda yine aynı alışkanlığını tekrarlamadan duramadı. Festivalin bütçesi ile ilgili konuşurken alaycı bir üslup ile Kültür ve Turizm Bakanlığı'nı suçlamaya kalkıştı. Yok eskiden Bakanlık Festivale şu kadar katkıda bulunurken, şimdi bu kadar katkıda bulunuyor demeye getirerek "Herhalde üstüne para isteyecekler" ifadesinde bulundu.
Yine kafa karıştırmaya yönelik bir söylem… Kültür ve Turizm Bakanlığı, Akaydın'dan önceki Türel döneminde Festivale desteğini büyük ölçüde sürdürüyordu, doğrudur. Ancak bu destek Uluslararası Avrasya Film Festivali ve ülkemizin ilk ve tek marketi olan Uluslararası Avrasya Film Market'in gelişmesi, kendi ayakları üstünde durarak, kısa bir sürede neredeyse Festival'in hiçbir desteğe ihtiyacı olmadan yapılmasına olanak sağlayan bir amacı içermekteydi… Bakıldığında Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Altın Portakal'a gerçekten büyük destek sağladığı dönem, Uluslararası Avrasya Film Market ile paraleldir.
Akaydın bunu bilmiyor mu? Biliyor hem de, bal gibi biliyor. Hatta belli bir süreçten sonra da kesileceğini de biliyordu.
Yani Bakanlık öyle "al parayı, yap marketi gerisi bizden" demiyordu. Hedef; Antalya'nın bu yolla bir film pazarı olması ve bunun sürdürülebilirliğinin sağlanması suretiyle Festival'in ne Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne, ne de Bakanlığa ağır bir yük getirmeden gerçekleşmesiydi.
Ama, Akaydın, bunları bile bile dört yıldan beri Kültür ve Turizm Bakanlığı'nı hedef gösterdi. Sanki, belediye el değiştirdi CHP'li yönetim geldi de artık Bakanlık Festivale desteğini kesti gibi bir hava yaratarak, artık neredeyse Uluslararası niteliğini de yitirme noktasına getirdiği Altın Portakal'ı düşürdüğü seviyeden kurtarma çırpınışlarına girmekten bir beis görmedi. Görmüyor da… Dünyanın en ciddi meselesi olan Suriye konusunu bile alaya almaktan kaçınmadı.
Festival üresince Antalya'ya "Patriot" füzeleri yerleştireceğini ve bir hafta boyunca Suriye'den bir saldırı olmayacağının garantisini verdiğini açıkladı.
Tüm insanlık aleminin büyük bir endişe ile izlediği bir kıyımı "tiye" almaktan çekinmedi.
Söyleyin Allah aşkına, böyle bir düşünceye sahip bir belediye başkanının bu kenti yönetmesini içinize sindirebilir misiniz?

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Haluk ÜNCEL: Türel ile Akaydın arasındaki fark!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN