Türkiye'nin en iyi haber sitesi

HES için protesto

Antalya'nın Manavgat ilçesine bağlı Ahmetler köyü kanyonuna yapılması planlanan hidroelektrik santrali, Cumhuriyet Meydanı'nda köylülerin katılımı ile protesto edildi

Giriş Tarihi: 11.9.2013
Antalya'nın Manavgat ilçesine bağlı Ahmetler köyündeki Ahmetler Kanyonu'na yapılması planlanan Hidroelektrik Santrali (HES), düzenlenen eylemle protesto edildi. Manavgat Cumhuriyet Meydanı'nda protesto eylemi öncesi yapılacak olan HES projesinin iptali için imza kampanyası başlatıldı.

TANIDIK İSİMLER

Eyleme Antalya İl Genel Meclisi Başkanı Cavit Arı, Manavgat Belediye Başkan Vekili Erşan Özden, Akseki Güçlüköy Belde Belediye Başkanı Hasan Çobanoğlu, Ahmetler Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Mustafa Güzel, Ahmetler Kanyonunu Koruma Platformu Başkanı Ramazan Ecevitoğlu, CHP Manavgat İlçe Başkanı Ahmet Öztürk, MHP İlçe Başkanı Halil Gubaş, İşçi Partisi İlçe Başkanı Ali Yükser, Eğitim- Sen, Eğitim İş Sen, Karadeniz Derelerin Birliği Platformu üyeleri ve köylüler katıldı.

MUHTARIN İDDİASI

Ahmetler Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Mustafa Güzel, yapılacak olan HES'le birlikte kanyonun yok olacağını iddia etti. Köylerinin geçimini tarım, orman ve hayvancılıkla sürdürdüğünü ifade eden Güzel, "HES yapılınca 6 km uzunluğundaki dünyaca tanınmış Ahmetler Kanyonumuz ölüme terk edilecek, yok olacaktır. Tarımla uğraşan köylü perişan olacak ve 7 bin 400 dönüm arazimiz susuz kalacaktır. Organik dediğimiz tarımdan da mahrum kalacaktır. Şuanda köyümüzde devam eden tarım, seracılık, bağcılık işleri de yok olacaktır. Komşu köylerimizden Güçlüköy, Gençler, Taşkesiği, Tepeköy, Uzunlar ve Hacıobası gibi köylerimizin de su kaynakları bu kaynaktan gelmektedir. Buraya HES yapıldığı takdirde bu köylerde yaşayan insanlar perişan olacaktır" dedi. İl Genel Meclisi Başkanı Cavit Arı'da eyleme katılarak köylülere destek verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
HES için protesto
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN