Mermer sektörü Çinlilere teslim

Giriş Tarihi: 12.9.2013

Mermer ihracatının büyük bir bölümünü Çin'e yapan Burdur'da 4 Çinli firma mermer ocağı satın alıp işletmeye başladı. Hintli bir firma ocak arıyor. Sektör temsilcileri durumdan kaygılı

Çinli 4 firmanın, Burdur'da mermer ocağı satın alarak işletmeye başlamasına sektör temsilcileri tepki gösterdi. Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO) Başkanı Yusuf Keyik, Hintli bir firmanın da satın alacak ocak aradığını söyledi. BUTSO Başkanı Keyik, mermer sektörünün son 10 yılda hızla geliştiğini belirterek, 2013 yılında 350 milyon dolarlık ihracat beklentilerinin olduğunu ifade ederek en büyük pazarın Çin olduğunu aktardı.

KAYNAKLAR GİDİYOR

Bazı Çinli firmaların Türkiye'deki yasaların da müsaade etmesiyle Burdur'da ocak satın alıp işletmeye başladığına belirten Keyik, "Çinlilere ocak satışları nedeniyle hem sektördeki madenci arkadaşlarımız hem yöneticiler olarak son derece huzursuzuz. Bu doğru bir iş değil. Kaynaklarımızı yabancıların çıkarıp götürmesine izin vermemiz mümkün değil ama yasalarımız şu anda buna izin verdiği için elimiz kolumuz bağlı. İlgili bakanlıklara bu işin doğru olmadığını, bunların amaçlarının ne olduğunu ayrıntılı şekilde yazdık. İlgili bakanlıklar konuyla ilgili çalışma yaptıklarını bize bildirdi ama şu ana kadar somut bir sonuç elimize geçmedi" dedi.

HİNTLİ OCAK ARIYOR

Hintli bir firmanın da satın almak için ocak aradığını ifade eden Keyik, "Bana İtalya'dan ocak almak ya da ortaklık kurabilmek için geldiler. Ben de kendilerine ortaklığınız için elimizden geleni yaparız ama ülkemizin kanun ve yasalarının müsaade etmesine rağmen sizin ocak almanıza karşıyız dedim" diye konuştu.

ALTIN TAVUK BENZETMESİ

Dünyanın birçok ülkesinden Burdur'a mermer almak için gelenler olduğunu ifade Eden TÜMMER Başkanı Naci İlci ise bu ülkelerin başında Çin'in bulunduğunu söyledi. Son dönemde Çinlilerin Burdur'dan ocak satın alarak işletmeye başladığını belirten İlci, "Bu sorun, kanayan yaramız haline geldi. Altın yumurtlayan tavuğu satmayalım. Sadece yumurta satmalıyız. Madencilik faaliyetlerinde bu işin zahmetini çektik. Özelikle Burdur'da çıkan Mermerler dünya pazarında önem kazandıktan sonra Çin'e bu taşları kendimiz üretip değerinde satıyorduk. İl ve ülke ekonomisine ciddi anlamda katkı sağlayan, istihdam yaratan sektör haline geldik. Çin bu fırsatı çok iyi değerlendirmeye başladı" dedi.

GELECEK TEHLİKE ALTINDA

Gelecek yıllarda en büyük korkularının Çinlilerin Türkiye'de kendi ürettikleri mermerleri kendi ülkelerine satmaları olduğunu aktaran İlci, "Bu durumun il ve ülke ekonomisine hiçbir faydası olmayacaktır. "İhracat rakamlarımız, vergi gelirlerimiz düşer. Belki de 3-5 yıl sonra bu işi bırakmak zorunda kalabiliriz" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mermer sektörü Çinlilere teslim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN