Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarihimize sahip çıkın

Tarihi Kaleiçi'nde çıkan yangından 2 gün önce yetkilileri uyaran Sabah Akdeniz, tarihi binaları işgal eden kağıt ve hurda toplayıcıları ile madde bağımlıları konusunda yetkilileri bir kez daha göreve davet ediyor

Giriş Tarihi: 13.9.2013
Yapılan tüm uyarlara rağmen Kaleiçi'nde yaşanan facianın önüne geçemedik. Antalya'nın en önemli tarih varlıklarının bir arada olduğu Kaleiçi, alevlere teslim oldu. 3 gün önce çıkan yangında koruma altına alınan iki ev kül olurken, Antalya'nın tarihine ışık tutan iki eser daha tarihe gömülmüş oldu.

TARİHİ DEĞERLER YOK OLDU

Sabah Akdeniz yangından 2 gün önce yayınladığı haberde Kaleiçi ile aynı özelliklere sahip olan Balbey Mahallesine dikkat çekmiş ve yaşanması muhtemel tehlikeleri kamuoyuna yansıtmıştı. Kağıt ve hurda toplayıcılarının mesken tuttuğu tarihi bölgelerdeki evlerin çöp depoları haline getirildiğini tüm çıplaklığı ile ortaya koyan Sabah Akdeniz'in bu uyarısı, alevler tarafından yutulan iki tarihi eseri kurtarmaya yetmedi.

KAĞIT TOPLAYICILARI

Boş bir evde başlayan yangın kısa bir sürede yandaki binaya sıçrayınca, Kaleiçi'nden yükselen alevler şehrin hemen her yerinden görünür hale geldi. Yollara park eden araçlar nedeniyle itfaiyenin zor anlar yaşadığı yangın sonunda söz konusu evler kullanılamaz hale geldi. Yangına şahit olan vatandaşlar ise Sabah Akdeniz'in yaptığı uyarıları destekler açıklamalar yaptı. Yangının başladığı binanın kağıt ve hurda toplayıcıları tarafından kullanıldığını söyleyen Kaleiçi sakinleri, yangının bu kişilerin yaktığı ateş nedeniyle başladığını iddia etti.

YANGIN ŞÜPHELİ

Olay yerine kısa sürede ulaşan İtfaiye Daire Başkanlığı Müdahale Şube Müdürü Cengiz Çelik, yangın ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Yangın ihbarının kendilerine ulaşmasından sonra ekiplerin hemen yola çıktığını ve 10 dakikadan kısa bir sürede müdahale edildiğini anlatan Çelik, alevlerin bu çok kısa bir sürede tüm binayı kaplamasının normal olmadığını belirtti. Yangının başlama şekli ve seyrini şüpheli bulduklarını aktaran Cengiz, olay raporunu da bu şüphe doğrultusunda hazırladıklarını anlattı.

BİNA İNCELEME ALTINDA

Olay yerine ulaştıklarında alevlerin tüm binayı sardığını ve içeride bulunan eşyaların tamamen yandığını söyleyen Cengiz, "Biz yangına müdahale ettiğimizde içeride bulunan her şey yanmıştı. Bu sebeple içeride kağıt ve hurda malzeme vardı diyebilmemiz çok zor. Fakat yangının başlaması ve devamında gelişen olaylar, bize şüpheli geldi. Hazırladığımız raporda bu durumu detaylı bir şekilde anlattık. Olay Yeri İncelme Polisi binadan çok sayıda örnek alarak laboratuara götürdü. Yapılacak incelemelerin ardından her şey netlik kazanacak" şeklinde konuştu. Cengiz ayrıca Kaleiçi'ne bilinçsiz bir şekilde park yapan araçların, itfaiye araçlarına zor anlar yaşattığını söyledi.

ÖNLEMLER ARTMALI
Anıtlar Kurulu Bölge Koruma Müdürü Melike Gül, kağıt ve hurda toplayıcılarının bu tür evleri kullanmasını önlemek için belediye, emniyet ve mülk sahiplerinin daha duyarlı davranması gerektiğini vurguladı. Sit alanı içinde yer alan evlerin güvenlik önlemi almak için yapacakları tadilat isteklerini en kısa sürede çözüme ulaştırdıklarını aktaran Gül, "Burada en büyük pay mülk sahiplerine düşüyor. Evlerine istenmeyen kişilerin girmesini engellemek adına güvenlik önlemlerini almalılar. Anıtlar Bölge Koruma Müdürlüğü olarak vatandaşlarımızın bu tür tadilat istekleri en kısa sürede sonucu ulaştırıyoruz" şeklinde konuştu.

KAĞIT ÜZERİNDE KALAN KORUMA
Sabah Akdeniz'in tarihi binaları işgal eden kağıt ve hurda toplayıcılarını konu ettiği habere görüşleri ile katkı sağlayan Balbey Mahallesi Muhtarı Abdullah Uyaroğlu da Kaleiçi'nde yaşanan yangının tehlikenin boyutlarını tüm çıplaklığı ile gözler önüne serdiğini belirtti. Mahallesinde bulunan çok sayıda evin kağıt ve hurda toplayıcıları tarafından çöp deposu haline getirildiğini hatırlatan Uyaroğlu, "Kaleiçi'nde yaşananlar korumanın kağıt üzerinde kaldığının en büyük kanıtıdır. Yetkililer bu tehdidi göz ardı edemez. Ufacık bir kıvılcımın Antalya'nın tarihi değerlerini nasıl yok ettiğine defalarca şahit olduk" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarihimize sahip çıkın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN