Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çocuklarda Önce kontrol sonra ders başı

Giriş Tarihi: 15.9.2013
Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü'nden Uzm.
Dr. Ebru Temel, velileri uyardı ve çocukların okula başlamadan önce sağlık kontrolünden geçirilmesini önerdi. Temel, "Check Up genel bir sağlık kontrolüdür. Kişilerin hiçbir şikayet ve rahatsızlığı olmasa da, düzenli aralıklarla yaptırması erken teşhis ve tedavide önemli bir yer almaktadır. Çocukların okuldaki başarılarının sağlık durumları ile yakından ilişkili olması sebebiyle okula yeni başlayan çocukların sağlık kontrolünden geçirilmesi çok önemlidir" dedi.

TEMKİNLİ OLUNMALI
Özellikle görme, işitme, kansızlık ve ağız-diş sağlığı konusunda velilerin temkinli olmaları gerektiğini ifade eden Temel, "Yapılacak check up, çocukların başarılarını etkileyecek hastalıkların önceden bilinmesini sağlayarak, önlem alınmasını kolaylaştırmaktadır. Çocukluk çağında yavaş yavaş başlayan erişkin hastalığının önlenmesi, ancak bu dönemde alınan önlemlerle ve erken tanı ile mümkün olabilir. Çocukluk çağında önlenebilir erişkin hastalıkları arasında saydığımız hipertansiyon, obezite, kalp ve damar hastalıkları, diyabet uygun beslenme ve spor yapma alışkanlığı kazandırılması ile önlenebilmekte veya azaltılabilmektedir. Bunun içinde büyümenin çok yakından izlenmesi, belirli aralıklarla standart büyüme eğrilerinde değerlendirilmesi ve normalden sapmaların erken tanı ile çocukta kalıcı etkiler yapmadan önlenmesi gerekmektedir. Çocukluk çağı üriner enfeksiyonların erken tanı ve tedavisi ile büyük ölçüde azaltılabilmektedir" diye konuştu.

GÖZLER ÇOK ÖNEMLİ

Göz tembelliğinin önlenebilir bir hastalık olduğunu belirten Temel, şunları söyledi: "Sıklıkla rastlanan bir göz rahatsızlığı olan şaşılık yada görme kaybı ancak doktor tarafından fark edilebilecek hastalıklardır. Özellikle okul çağındaki çocuklarda, okumaya başlamakta isteksizlik, öğrenme güçlüğü, derse ilgisizlik, konsantrasyon bozukluğu şeklinde kendini belli edebilir." Temel, okula gidecek çocukların diş doktoruna da başvurmaları gerektiğinin altını çizdi.

AMAÇ ERKEN TANI KOYMAK
Amacın hastalığı saptamak değil, erken belirtileri yakalayıp, daha hastalık gelişmeden tedbirini almak olduğunu vurgulayan Uzman Doktor Ebru Temel, yapılan testlerle henüz belirti vermemiş hastalıkların erken tanı konularak daha başarılı bir şekilde tedavilerinin yapılabildiğini sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocuklarda Önce kontrol sonra ders başı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN