Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uğur UĞURAL: Medikal kontrol

Giriş Tarihi: 15.9.2013
Merhaba fit ve atletik yaşam dostları. Merhaba güzel Antalyamızın sağlığı değerli güzel insanları.
Değerli okurlarımız. Bu haftaki köşe yazıma başlamadan önce bir duyuru yapmak istiyorum. Siz kıymetli yaşam dostlarımızdan muhteşem besin goji berry ile ilgili bu hafta çok fazla mail aldım. Goji sayfalar dolusu müthiş sağlıksal etkileriyle okudukça heyecanınızın artacağı bir konu. Sizlerin talebi her şeyden daha önemli. O yüzden gojiye değinelim...
Goji polenden çok daha fazla vitamin ve mineral içeriyor. Özellikle okul çağındaki çocukların zihinsel ve motivasyonel gelişimi için mükemmel ötesi bir seçenek.
Geçen hafta siz değerli okurlarımız için bu köşeyi ''artık tüm dünyada sağlıklı ve kaliteli yaşamda gelinen son nokta; beden ve zihnin farkında olan, kendini ve program misafirlerini tanıyarak zafere giden yolculuğu başlatacak olan koçların, kontrolü ele almasıdır'' cümlesiyle bitirmiştik. Bu hafta ömür boyu sağlık, fit ve atletik yaşam için bu kontrolün medikal ayağını ve detaylarını sizlerle paylaşmak istiyorum.
Her şeyden önce şunu belirtmem gerekiyor. Ömür boyu sağlıklı yaşam üç ayaklı bir sacdır değerli dostlar.
Tıbbi tetkik, konsültasyon ve uygulama.
Günübirlik değil kalıcı sonuçlar almak için tıbbi tetkiklerinizi yaptırmanız şart. Yani detaylı bir check-up testinden bahsediyorum. Hiçbir sağlık sorununuz olmayabilir. Yada siz öyle görmek istiyor veya hissediyor olabilirsiniz. Mesela; çağımızın vebası şeker hastalığı, insülin direnci, diyabet.
Bu tarz medikal sinsi durumlar kapınızı ansızın çalar. Belinizdeki masum bir kalınlık bir haberci olabilir. Bu çok küçük bir örnek, bu örnek gibi size yüzlercesini sayabilirim. Bilimsel ve doğru olan yaklaşım; en genel hatlarıyla içinde insülin direnci testi, tam kan sayımı, yorumlu ekg ve efor testinden ibaret olan bir check-up ile ilk adımı atmak yani bir başlangıç yapmaktır.
Güzel Antalyamızda birbirinden mükemmel çok iyi hastaneler ve çok değerli hekimlerimiz hocalarımız var.
İkinci sac ayağı konsültasyon. Ve üçüncü sac ayağı uygulama. Uygulama her şeyden önce yaşam koçu ve program misafiri arasındaki senkron, otokontrol ve motivasyonel duygulardır.
Sizin içinizde hiç bilmediğiniz henüz keşfetmediğiniz büyük güçler var. İşte bu güçleri keşfedip açığa çıkarmak ve büyük medikal değişime giden kapıyı aralamak yaşam koçunun görevi.
Kimse ve hiçbir arkadaşım lütfen kusura bakmasın ama bu ara elini sallasan yaşam koçuna çarpıyor. Biz yıllarca boşuna okuduk o zaman. Yada yıllarca boşuna konsültasyon yapmayı öğrendik.
Değerli dostlar. Şunu demek istiyorum.
Sağlıkla oyun olmaz. Spora başlamak ve yada bir beslenme programına geçiş sanıldığı kadar basit bir durum değil. Evet. Pekçoğumuz ekmeği tuzu şekeri kesmiş ve güzel kilolar vermişizdir. Sorun kilo vermekte değil. Ne kadar süre koruyabildiğinizde.
Siz fiziksel durumunuzu, kilonuzu, bel ölçünüzü, total yada bölgelere ayrılmış yağ oranınızı en az beş yıl sabit ve dengeli tutabiliyor musunuz? Sorun burada.
Yani günübirlik değil kalıcı medikal çözümlerde.
Elbette bunun için yıllarca bir yaşam koçuyla çalışmak zorunda değilsiniz ama en azından bilimsel bir başlangıç ve kalıcı sonuçlar için ömür boyu sağlıklı yaşam için üç sacayağını gözardı etmeyin derim.
Ömür boyu sağlıklı fit atletik güzel bir yaşam sizlerin olsun. Kucak dolusu sevgilerimi ve tükenmek bitmeyen motivasyonel enerjim ile sizleri kucaklıyor güzel bir pazar günü diliyorum.
Sağlık ve sevgiyle kalın.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uğur UĞURAL: Medikal kontrol
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN