Türkiye'nin en iyi haber sitesi

A.Bülent KINIK: Sonbaharda sevinç var

Giriş Tarihi: 17.9.2013
İnsanlara hüzün vermiştir hep sonbahar.
Uçuşan sarı yapraklar her ne kadar altın olarak nitelenseler de serin bir rüzgarla oradan oraya savrulan avare yaprakların ardında hüzün ve kırık bir kalbin atışları yatar… Kuşlarda endişeli bir telaş sezilir bu mevsimde. 'Geliyorum!' diyen bir kışın korkusu sarmıştır onları da. Denizin sıcak maviliği yerini soğuk bir renge bırakır. İnsanlar en çok bu günlerde sığınacak bir yuva özlemiyle tutuşurlar.
***

"Günler kısaldı Kanlıca'nın ihtiyarları Bir bir hatırlamakta geçen sonbaharları" diyor Yahya Kemal. Günlerin kısalmasına hüzünle bakan yaşlı insanlar için sonbahar bir ölçüde sonlara geçilen tırmanıştır.
Ama ne olursa olsun, yaşam yaşlısı için genci için de güzeldir. Yaşlıların sonbaharı yolun sonu olarak değil de insanı olgunlaştıran bir zaman dilimi olarak görmelerini istiyorum.
Sonbaharda ağaçlar yükünden arınıyor.
Kendileriyle baş başa kalıyorlar.
Toprak ana görevini tamamlamış ilkbaharda uyanmak üzere dinlenmeye çekiliyor.
Ama ya insanlar, gençler, öğrenciler, okullar.
Sonbahar çiftçinin hasat, eğitimcilerin ekim mevsimidir. Öğretmenler bu mevsimde eğitim tarlasına bilgi tohumları eker, onları sevgiyle sulayıp büyütürler.
İlkbaharın sonu yazın başlangıcında en önemli, kutsal ürünleri insanlığı toplarlar düşünce tarlalarından.
***

Şimdi okullar açıldı. Bu günlerde okullar cıvıl cıvıl… Öğrenciler öğretmenlerine kavuşmanın heyecanını yaşıyor.
Bitmek bilmeyen sorunlar, savaş çanlarıyla sonbahar yaprakları gibi sararmaya yüz tutmuş umutlar… Tüm bunlara rağmen annelerinin ellerinden tutup okul yolunda geleceğe 'merhaba' diyen minik yürekler tüm bu karabulutların arasından yüzünü gösteren aydınlık bir güneş gibi ısıtıyor yürekleri.
Okul şarkıları mırıldanıyor dudaklarımız ama okulsuz, evsiz barksız, sokağa mahkum çocukları da düşününce şarkılar boğazımızda düğümleniyor.
Gelecek kuşakların yaratıcısı, geleceğin daha aydınlık ve daha mutlu Türkiye'sini kuracak, Atatürk'ün Cumhuriyetini sözde değil özde sonsuza dek yaşatacak beyinleri yetiştiren Atatürkçü, laik, çağdaş öğretmenler… Atatürk'ün ilke ve devrimlerine sahip çıkan eğitim emekçileri, adsız kahramanlar, yere sağlam adımlarla basarak güneşli güzel günlere yürüyorlar. On sekiz milyon ilk ve ortaöğrenim öğrencisi, yüz binlerce üniversiteli gencin yüzünde Atatürk'ün gülen gözleri yansıyor ve gelecek onların yüreklerinde atıyor. "Eylül esef, hüzün ayıdır" demiyoruz.
Sonbahar ekimin ve üretimin aynı anda yaşandığı mevsim, anlamına erişmek doyasıya yaşamak, geleceğe umutla bakmak lazım. Sonbaharda sevinç var. Sonbaharda coşku var…

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
A.Bülent KINIK: Sonbaharda sevinç var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN