Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Nineler üretiyor modacılar kapıyor

Gazi Üniversitesi ile işbirliği yapan Üzümlü beldesi sakinleri moda firmalarının dikkatini çekince moda firmaları 'Dastar'ın peşine düştü. Hedefte ihracat var

Giriş Tarihi: 18.9.2013
Muğla'nın Fethiye ilçesi Üzümlü beldesinde hemen her evde kadınların kök boya kullanarak dokuduğu Dastar modacıların ilgi alanına girdi.

HER EVDE DOKUMA

Ankara Gazi Üniversitesi Giyim ve Tasarım Bölümü tarafından keşfedilip her türlü elbiseden gelinliğe kadar çeşitli giyecekler üretilen Üzümlü Dastarı'nın peşine Türkiye'nin gözde moda firmaları düştü. Fethiye'nin Üzümlü beldesi kadınları evlerindeki tezgahlarda ünlü moda firmalarına ve Ege ve Akdeniz'deki turizm tekstil işletmelerine kök boya kullanarak dokudukları dastarların siparişlerini yetiştirmeye çalışıyor.

HEDEF İHRACAT
Üzümlü Belediye Başkanı Başkan Önder Genç, "Gazi Üniversitesinde yapılan elbiselerin kumaşları tamamen Üzümlü Dokuması. Orada sadece arkadaşlar elbisenin çizimini ve dikimini gerçekleştirdiler. Beldemizde şuanda bu dokumacılığı 50 yaş üzerindeki bayanlar yapıyorlar. Bizim amacımız üretilen elbiseleri ihracat yapmak"dedi.

DEFİLELER DİKKAT ÇEKTİ
Genç, "Gazi Üniversitesi ile Belediye arasında yapılan protokol ve birlikte gerçekleştirdiğimiz defileler yoğun yankı yapınca İzmir, İstanbul ve Ankara'daki firmalar Dastar'a büyük ilgi gösterdi" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nineler üretiyor modacılar kapıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN