Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dört çocuktan biri görmüyor

Prof. Duranoğlu, dört çocuktan birinde göz kusuru görüldüğünü belirterek okula kayıtta göz muayenesi raporu istenmesini önerdi

Giriş Tarihi: 21.9.2013
Eğitimde başarıda iyi görmenin şart olduğunu vurgulayan Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Göz Hastalıkları Polikliniği'nden Prof. Dr. Yaşar Duranoğlu, kayıt yaptırırken ikamet gibi göz muayenesi raporu istenmesinin pilot bölge olarak Antalya'da uygulanması fikrini ortaya attı. Prof. Duranoğlu, "Meslektaşlarım ve göz sağlığıyla ilgili arkadaşlarımla kayıt yaptıran çocuklardan göz sağlığı raporu istenmesi fikri ortaya çıktı. Velilere bırakmadan göz sağlığını korumanın yasal bir hale getirilmesini düşünmüştük. Fakat üzerine düşemeyince unutuldu. Gelecek nesillerin sağlıklı olması için bu konunun gündemde olmasının faydası var. Biz bu konuda alt yapının oluşması için görev alırız" diye konuştu.

ÖĞRENCİ BAŞARISIZ OLUR
Çocukların görmediklerini ya da az gördüklerini fark etmediğini belirten Duranoğlu, "Miyoplar ve astigmatlar az da olsa gördüğü için fark etmiyor. Hipermetrop ise özel muayenelerle ortaya çıkan bir hastalık" dedi. Öğrencilerin görmemesiyle baş ağrısı, okuma güçlüğü, arkadaşının yaptıklarını yapamamasıyla psikolojik ve sosyal sorunların ortaya çıktığını belirten Duranoğlu, gelişmiş ülkelerde 1 yaşındaki çocukların muayene zorunluluğu olduğunu hatırlattı.

ÖĞRETMEN DE BİLMİYOR
Antalya Gözlükçüler Derneği Başkanı iken bu fikrin paydaşlarından olan Nazif Eken ise geçen hafta ilk kez gözlük almaya gelen 42 yaşındaki bir öğretmenin aslında görmediğini yeni fark ettiğini söyledi. Eken, 2011 yılından beri bu konuyu anlattan 10 bin el ilanını apartmanlara dağıttırdı.

TARAMA YAPIYORUZ
Her yıl okullarda göz taraması yapılmasını istediklerini ve bir sponsor vasıtasıyla gözlük ihtiyacı olan çocuklara yardım edildiğini belirten Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay ise çocuklar kayıt yaptırırken gördüklerine dair rapor istemelerinin yanlış olacağını söyledi. Görme engelli birçok çocuğun kaynaştırma eğitimi aldığını belirten Gülay, kaynaştırma eğitimle okuyan görme engelli Recep Gür'ün bu yıl öğretmen olduğu örneğini verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dört çocuktan biri görmüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN