Türkiye'nin en iyi haber sitesi

10 soruda idrar kaçırma

Giriş Tarihi: 22.9.2013
1- İdrar kaçırma nedir? Kişinin idrarını istemli veya istemsiz olarak tutumama durumudur. Hem Yaşam kalitesini, hemde Sağlık kalitesini bozabilen bir rahatsızlıktır.
2- İdrar kaçırmanın tipleri var mıdır? Tıbbi olarak 5 tipi vardır. Klinikte ise görülme sıklığı açısından 2 tip idrar kaçırma vardır. Stres tipi(anatomik) ve Urge tipi (sıkışma) idrar kaçırma.
3- Stres tipi idrar kaçırması nedir? Bu tip idrar kaçırmada hasta öksürünce hapşırınca, gülünce, ayağa kalkınca yani karın içi basıncı arttıran durumlarda farkında olmadan idrar kaçırır.
4- Stres tipi idrar kaçırma kimlerde görülüyor? Stres tipi idrar kaçırmada problem şudur; Özellikle doğumlara bağlı olarak ve/veya yaşa bağlı olarak leğen kemiği içerisinde mesaneyi asılı tutan kaslarda bir deformasyon meydana gelir. Bunun sonucunda öksürme,hapşırma gibi karın içi basıncını arttıran durumlarda mesane üzerinde baskı artar, Bu artan basıncı, idrar tutma mekanizması taşıyamaz ve hasta farkında olmadan idrar kaçırır.
5- Urge tipi (sıkışma) idrar kaçırması nedir? Burada ise hasta idrarı geldiğinde idrarını tutmak ister ama tuvalete yetişemeden ve/veya tutmak istemesine rağmen tutamama durumudur ve idrar kaçırır.
6- İdrar kaçırma tipini bilmek neden önemli? Tedavi algoritmasının düzenlenmesinde idrar kaçırmanın tipinin belirlenmesi çok önemlidir. Çünkü daha önce bahsettiğim bu iki tip idrar kaçırmanın tedavileri tamamen farklıdır.
7- İdrar kaçırmada teşhis nasıl konuluyor? İdrar kaçırma tipinin belirlenmesi sırasında iyi bir fizik muayene (altın standart), laboratuar analizi, ürodinami ve gerekirse sistoskopi (mesane içerisine kamera ile bakılması) teşhisin doğru konulabilmesi için gerekmektedir.
8- Ürodinami testi nedir? Ürodinami testi;İdrar kaçırma tarif eden hastanın idrar kaçırmasının tipinin belirlenmesinde ve mesanenin duyu ve motor fonksiyonları ile idrar tutma mekanizmasının yeterliliğini ölçmemizi sağlayan çok etkili bir testtir.
9- Hangi tip idrar kaçırmaya hangi tedaviyi yapmalıyız? Stres tipi idrar kaçırması olan hastalara bugün icin ilk seçenek cerrahidir. Urge tipi idrar kaçırmada ise ilk seçenek ilaç tedavisi olmalıdır.
10- Stres tipi İdrar kaçırmada hangi cerrahi yöntem en uygundur? Stres tipi idrar kaçırmada bugün için transvaginal yaklaşımlar (kadın yolundan yaklaşım) altın standartı oluşturmaktadır. Bu şekilde günümüzde iki yöntem öne çıkmaktadır.
Transvaginal Tape (TVT) ve Transobturator Tape (TOT), Başarı oranları her iki yöntemde de birbirine yakındır. Komplikasyon ve hasta memnuniyeti açısından değerlendirildiginde ise TOT yöntemi bir adım daha öne çıkmaktadır.


Opr. Dr.Mehmet Sarıer


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
10 soruda idrar kaçırma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN