Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Silifke'de limon hasadı başladı

Limon hasat sezonu nisan ayı sonuna kadar sürecek.Hasadı yapılan limonun kilosu 80 kuruştan alıcı buldu.

Giriş Tarihi: 24.9.2013 11:07
Mersin'in Silifke ilçesinde ilk limon hasadı yapıldı. Hasat edilen limonun kilosu 80 kuruştan alıcı buldu.
İlçede ilk limon hasadı Sarıcalar Mahallesi'ndeki İsmail Gürses isimli üreticinin bahçesinde gerçekleştirildi. Yapılan ilk hasada Silifke Narenciye Üreticileri Birliği Başkanı Şahap Şimşekli de katıldı.

Birlik Başkanı Şimşekli, hasadın ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, hasadı yapılan ilk limonun kilosunun 80 kuruştan Mersin'e gönderildiğini kaydetti.

Enter cinsi limonun erkenci bir çeşit olduğunu belirten Şimşekli, 'İlçe genelinde 20 bin dönüm arazide küt diken, İtalyan, mayer ve aydın cinsi limonlardan 80 bin ton üretim gerçekleştirilecek. Hasat edilen limonun yarıya yakını Rusya başta olmak üzere Ukrayna, Irak ve Ürdün'e ihraç ediliyor. Limonun bir bölümü de yatağa alınıyor ve Ağustos ayına kadar soğuk hava depolarında saklanıyor. Çünkü Akdeniz bölgesinde en çok dayanıklı limon ilçemizde üretiliyor. Yatağa alınan limon da yazın fiyatını arttırıp hem üreticisine, hem de tüccara daha fazla kazanç sağlıyor' dedi.
İlk hasadı yapılan limonun iyi bir fiyattan satıldığını ve fiyatların böyle gitmesi halinde üreticinin yüzünün güleceğini anlatan Şimşekli, fiyatların iyi olmasının da ihracatın açılmasına bağlı olduğunu söyledi.

Limon hasat sezonunun Nisan ayı sonuna kadar sürdüğünü anlatan Şimşekli, 'Limon, üreticisine ve tüccara kazandırmanın yanında vatandaşlarımıza da istihdam sağlıyor. Bahçelerde ve depolarda kurulan tezgahlarda ve limon kesiminde yaklaşık 5 bin kişi çalışıyor. Böylelikle vatandaşlarımız da uzun süreli çalışıp, günlüğü para kazanma fırsatı buluyor' diye konuştu.

Silifke'de binin üzerinde limon üreticisinin bulunduğunu belirten Şimşekli, açıklamasının devamında şunları kaydetti:
'Birliğimizin en önemli faaliyetlerinden biri de bu yıl yaptığımız iyi tarım uygulamaları. Daha önce bazı üreticilerimiz birliğin kapatılmasını istemişlerdi. Eğer birliği kapatmış olsaydık şimdi iyi tarım uygulamaları konusunda eğitim verilemezdi. Birliğimizin daha güçlü olması için de tüm limon üreticilerini üye olmaya davet ediyorum. Çünkü birlikten kuvvet doğar.'
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Silifke'de limon hasadı başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN